Od Singapuru po Chile: na całym świecie świętowano z Polską stulecie niepodległości

Singapur, Ostrawa, Praga, Zagrzeb, Wilno, Budapeszt, Helsinki, wodospad Niagara, Santiago de Chile i oczywiście Dubaj, gdzie znajduje się najwyższy budynek świata, blisko kilometrowy Burj Khalifa – to tylko niektóre z miejsc, w których z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozbłysły biało-czerwone iluminacje.

Podświetlony na biało-czerwono najwyższy wieżowiec świata, Burj Khalfa, to tylko jeden z ponad trzydziestu obiektów podświetlonych polskimi barwami narodowymi w dniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą.

W podobny sposób uczczono polskie święto tuż za naszymi granicami: w Ostrawie czy Wilnie, jak i o tysiące kilometrów od Polski: w Singapurze czy Chile.

Władze Ostrawy, miasta, które granice administracyjne dzieli od Polski zaledwie kilkaset metrów nurtu Odry, podświetliły na biało-czerwono wieżę Nowego Ratusza a także charakterystyczny Most Sykory łączący położone na przeciwległych brzegach Ostrawicy Ostrawę Morawską z Ostrawą Śląską (do 1920 r. zwaną Ostrawą Polską): Biało-czerwona iluminacja zagościła także w czeskiej stolicy ozdabiając górująca nad miastem wieżę telewizyjną. Polskie barwy narodowe oświetliły Górę Trzykrzyską, Most Biały i Most Mendoga w Wilnie.

Biel i czerwień pojawiła się również na gmachu fińskiego MSZ w Helsinkach:

Tak prezentował się słynny Most Łańcuchowy na Dunaju w Budapeszcie: Ten sam most jeszcze przed zapadnięciem zmroku został udekorowany polskimi flagami:

W Zagrzebiu mieszkańcy i turyści mogli podziwiać biało-czerwone fontanny na placu przed Biblioteką NarodowąPolskie barwy ozdobiły także fontannę Cibeles w Madrycie: Imponująca była iluminacja, jaką przygotowano w Egipcie: białe piramidy Cheopsa i Chefrena, poniżej czerwony Wielki Sfinks wraz ze Świątynią Sfinksa, Dolną Świątynią Chefrena i innymi obiektami stojącymi tu od czterdziestu pięciu stuleci:

Nasze święto uczczono nawet w najdalszych zakątkach świata. Biało-czerwony był wierzchołek trzystumetrowej Torre Costanera w stolicy Chile, Santiago:

I hotel Fullerton w Singapurze: A tak wyglądał największy wodospad na świecie:

źródło:
Zobacz więcej