Wspólny marsz w Warszawie to rekord frekwencji. Zobacz, jak było w poprzednich latach

Uczestnicy Biało-Czerwonego Marszu „Dla Ciebie Polsko” przechodzą przez most Poniatowskiego w Warszawie (fot. PAP/Leszek Szymański)

Według wstępnych danych policji w marszu „Dla Ciebie Polsko” wzięło udział 250 tys. osób. To więcej niż w warszawskich marszach niepodległościowych w ciągu ostatnich trzech lat łącznie.

To już sto lat. Dziś świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości [RELACJA]

W całym kraju odbywają się uroczystości rocznicowe. O godzinie 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona msza święta dziękczynna. W...

zobacz więcej

W poprzednich latach 11 listopada w Warszawie odbywał się Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Przez ostatnie trzy lata trasa marszu rozpoczynała się na rondzie Dmowskiego, a następnie wiodła Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim na błonia Stadionu Narodowego.

W 2015 r. zorganizowano marsz pod hasłem „Polska dla Polaków, Polacy dla Polski”. Według danych służb porządkowych, wydarzenie zgromadziło wówczas co najmniej 70 tys. osób. Zdaniem organizatorów uczestników było ich nawet 100 tys.

W 2016 r. marszowi nadano hasło „Polska bastionem Europy”. – Jeśli chodzi o Marsz Niepodległości, organizatorzy zarejestrowali liczbę 50 tys. osób, według szacunków policji było 75 tys. uczestników, którzy świętowały odzyskanie niepodległości 98 lat temu – powiedział po zakończeniu marszu szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

W zeszłym roku marsz odbył się pod hasłem „My chcemy Boga”. Ja wynika z danych policji, podanych przez komendanta głównego nadinsp. Jarosława Szymczyka, wzięło w nim udział ok. 60 tys. osób.

W tym roku marsz ponownie miał być organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Na 4 dni przez wydarzeniem prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości.

Jeszcze tego samego dnia prezydent Andrzej Duda w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim ogłosił, że odbędzie się marsz o charakterze państwowym. Ostatecznie warszawski Sąd Okręgowy uchylił decyzję prezydent Warszawy i Marsz Niepodległości mógł odbyć się legalnie.

W piątek strona rządowa doszła do porozumienia ze Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości w sprawie organizacji wspólnego marszu 11 listopada pod nazwą „Dla Ciebie Polsko”. Według wstępnych danych przekazanych przez policję w marszu uczestniczyło 250 tys. osób.

źródło:
Zobacz więcej