W Warszawie odsłonięto pomnik Ignacego Daszyńskiego

Autorem pomnika Ignacego Daszyńskiego jest krakowski rzeźbiarz Jacek Kucaba, profesor Akademii Sztuk Pięknych (fot. TT/Marcin Górski/FB/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

11 listopada w Warszawie na placu na Rozdrożu odsłonięty został pomnik Ignacego Daszyńskiego – działacza niepodległościowego, premiera w listopadzie 1918 r. Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, marszałka Sejmu w latach 1928-30.

Odsłonięto pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego w przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa przy stołecznym pl. Piłsudskiego odsłonięto pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości wzięli...

zobacz więcej

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele różnych ugrupowań politycznych. M.in.: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO), b. prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz szef OPZZ Jan Guz.

„Wspólnie ze zgromadzonymi na tej uroczystości i wszystkimi, dla których, drogie jest polskie niepodległościowe dziedzictwo, skłaniam głowę przed patriotycznymi zasługami Ignacego Daszyńskiego” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do organizatorów i uczestników uroczystości. List odczytał podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski.

„Cieszę się, że jego pomnik stoi dzisiaj w prestiżowym miejscu stolicy, niedaleko pomników marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa. Brakowało dotąd tego właśnie upamiętnienia, aby oddać cześć wszystkim głównym budowniczym dzieła wolności sprzed stu lat i wszystkim niepodległościowym nurtom” – dodał prezydent. Zwrócił również uwagę, że „myślenie w kategoriach wspólnoty (...) stanowi dziś dla nas wielką inspirację”.

Wicepremier Gliński podkreślił, że Daszyński był przedstawicielem ideałów polskiej lewicy; wyraził zadowolenie, że nareszcie można uhonorować tę postać, tak jak na to zasługuje. –Ignacy Daszyński był przedstawicielem tej pięknej polskiej, lewicowej legendy „Szklanych Domów”, PPS-u, przedwojennego myślenia o ideałach lewicowych, w połączeniu z demokracją i z niepodległością Polski – ocenił.

Warszawski Cmentarz Bródnowski – ważne miejsce dla Polaków

Jeden z największych cmentarzy w Europie, na którym spoczywa ponad 1,2 miliona ludzi. Zostali pochowani w tym miejscu wybitni Polacy, o których...

zobacz więcej

Mówił też, że Daszyński jest „wspaniałym symbolem na czasy dzisiejsze”. – Bo to jest postać, która łączy – w atmosferze takich napięć jakie w tej chwili przeżywamy – podkreślił. Gliński ocenił, że „w każdej cywilizowanej narracji historycznej jest zawsze miejsce dla lewicy niepodległościowej i demokratycznej”.

B. prezydent Aleksander Kwaśniewski oddał hołd Daszyńskiemu – jak mówił – wielkiemu, polskiemu patriocie i wielkiemu człowiekowi polskiej lewicy. – Radujmy się, że poświęciliśmy ten pomnik człowiekowi, który – jak przed swoją śmiercią pisał marszałek Józef Piłsudski – „nie wahał się poświecić swojej osoby, aby tylko dojść do porozumienia się rozbieżnych czynników” – mówił Kwaśniewski.

Były prezydent apelował o porozumienie na lewicy, ponieważ – jak ocenił – „tylko wspólnie lewica może odegrać tę rolę, o której myślał, którą tworzył Ignacy Daszyński”. – Lewica jest potrzebna dla równowagi polskiego systemu politycznego (...) dla obrony interesów pracowniczych, interesów tych, którzy nie wybili się na niepodległość, tak jak powinni przez ostatnich wiele lat – mówił Kwaśniewski.

Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Ignacego Daszyńskiego, wiceprzewodniczący SLD Jerzy Wenderlich apelował, aby przy pomniku Daszyńskiego „godzili się wszyscy skłóceni”, a wśród nich politycy.

Szef SLD Włodzimierz Czarzasty zwracając się do ugrupowań lewicowych przekonywał, że stoi przed nimi wspólne zadanie walki i obrony: polskiej historii, państwa świeckiego, wartości europejskich, praw socjalnych, praw pracowniczych, praw kobiet i praw wszystkich mniejszości. Jeden z liderów Partii Razem Adrian Zandberg zaznaczył, że przed stu laty Polska narodziła się ze sporu o to, jaka ma być, a dzięki Daszyńskiemu – II RP u swych początków postawiła na demokrację. – Ignacy Daszyński miał odwagę w tym sporze powiedzieć bardzo jasno – Polska będzie demokratyczna, Polska będzie świecka, Polska będzie wolna. I za tę odwagę jesteśmy mu winni pamięć – mówił Zandberg.

Lider OPZZ Jan Guz ocenił, że odsłonięcie pomnika Daszyńskiego, jest „wielkim dniem” także dla ruchu zawodowego; wyraził przekonanie, że będzie on przypominał polskim rządom, że „nigdy nie można łamać praw socjalnych i społecznych”.

Autorem pomnika Ignacego Daszyńskiego jest artysta rzeźbiarz, doktor habilitowany, prof. ASP w Krakowie i PWSZ w Tarnowie Jacek Kucaba. Monument został zlokalizowany na skwerze miejskim pomiędzy ul. Lecha Kaczyńskiego i Aleją Jana Chrystiana Szucha.źródło:

Zobacz więcej