Cała Polska świętuje. Marsze i uroczystości w miastach całego kraju

XVII Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu zgromadziła około 20 tys. osób (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

W całym kraju odbywały się marsze z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz Warszawy jeden z największych miał miejsce we Wrocławiu. Wzięło w nim udział około 20 tys. osób.

To już sto lat. Dziś świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości [RELACJA]

W całym kraju odbywają się uroczystości rocznicowe. O godzinie 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona msza święta dziękczynna. W...

zobacz więcej

Wrocławska Radosna Parada Niepodległości jest organizowana już od 17 lat. W tym roku zorganizowano cztery przemarsze, które startowały z symbolicznych dla Wrocławia miejsc: placu Jana Pawła II, Centrum Historii Zajezdnia, z ulicy Powstańców Śląskich oraz placu Społecznego. Dwie trasy – nazwane „Białe Orliki” i „Białe Róże” reprezentowały biel, dwie („Czerwone Kokardy” i „Czerwone Maki”) – czerwień. Maszerujący z czterech stron miasta mieszkańcy Wrocławia połączyli się na Placu Wolności, gdzie podczas wspólnego śpiewania hymnu państwowego, stworzyli potężną biało-czerwoną flagę.

- Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim wrocławianom, którzy dzisiaj, trzymając w dłoniach biało-czerwone chorągwie, przypinając biało-czerwone kotyliony, ale przede wszystkim idąc ulicami Wrocławia w Radosnej Paradzie, uczcili 100. rocznicę naszej niepodległości – powiedział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

„Wolni ludzie tworzą wolny naród”

W Łodzi odbyła się Parada Niepodległości, która ruszyła sprzed łódzkiego urzędu miasta i przeszła ulicą Piotrkowską do Manufaktury. Jeszcze przed rozpoczęciem marszu odsłonięto pamiątkową Tablicę Niepodległości, która znajduje się na budynku urzędu miasta. Tablicę poświęcono mieszkańcom Łodzi walczącym o niepodległość.

teraz odtwarzane
Ulicami Szczecina przeszedł biało-czerwony marsz

Abp Głódź: Patrzymy tego dnia w oczy Ojczyzny

Dzień jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest zarazem dniem refleksji nad znaczeniem ojczyzny - mówił w homilii...

zobacz więcej

Obecny na uroczystości abp metropolita łódzki Grzegorz Ryś dodał, że „wolni i wielcy ludzie tworzą wielki i wolny naród, który tworzy wolną i wielką ojczyznę”.

W Szczecinie kilka tysięcy osób uczestniczyło w wojewódzkich obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości u stóp reprezentacyjnych Wałów Chrobrego w Szczecinie. O wdzięczności dla „ojców i bohaterów polskiej wolności”, której nie może zabraknąć podczas obchodów rocznicy, wspominał w liście odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Tomasza Hinca premier Mateusz Morawiecki. „Musimy pamiętać o całym dziedzictwie pokoleń, które od wieków budowały naszą Polskę pracą i krwią. Zjednoczmy się w jedności i dumie – dumie z polskiej historii, bo to jedna z najbardziej inspirujących opowieści świata” – zachęcał szef rządu.

W Krakowie w pochodzie wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. W ramach uroczystości odbyła się również msza na Wawelu, wspólne śpiewanie hymnu, apel i wojskowa defilada.

Setną rocznicę niepodległości uczcili też Polacy zza wschodniej granicy. Mszę w intencji Ojczyzny w klasztorze Ojców Redemtorystów w Mościskach oprawił metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, a ulicami przygranicznego miasteczka przeszedł biało-czerwony marsz dla Niepodległej.
teraz odtwarzane
100-lecie niepodległości uczczcili też Polacy zza wschodniej granicy

Oświadczyny podczas marszu „Dla Ciebie Polsko”. Premier pogratulował narzeczonym

Ten dzień zapamiętają do końca życia. Na czele Biało-Czerwonego Marszu „Dla Ciebie Polsko” młody mężczyzna oświadczył się swojej wybrance. Jako...

zobacz więcej

Łańcuch serc

Setną rocznicę odzyskania niepodległości uczczono nie tylko marszami. Przy ulicy Chrobrego w Gorzowie ułożono 130-metrowy łańcuch biało-czerwonych serc. We Włocławku przygotowano aż stumetrową flagę.

W poznańskich Komornikach odbyła się natomiast akcja charytatywna „Gramy dla Michała”. Mieszkańcy chcą pomóc 8-letniemu Michałowi choremu na neuroblastom, nowotwór złośliwy układu nerwowego. Podczas akcji charytatywnej odbyły się m.in. występy artystyczne, Turniej Piłki Nożnej U8, w którym wzięło udział ponad 200 zawodników z całego kraju, pokazy motocykli, loteria fantowa. W stolicy Wielkopolski odbył się również bieg, w którym wzięło udział około 20 tys. osób.

W Białymstoku odbył się bieg upamiętniający rocznicę odzyskania niepodległości. Na trasie stanęło około 1600 osób. 10-kilometrowa trasa wiodła przez centrum miasta. Około 200 osób pobiegło także w sztafecie w Siemiatyczach. Najmłodszy uczestnik miał 7 lat, najstarszy zaś 78.

Bieg odbył się również w Olsztynie. Na starcie V Gminnego Biegu Niepodległości w Dywitach stawiło się ponad 600 osób. Po jego zakończeniu miłośnicy zimowych kąpieli weszli do wody, rozpoczynając w ten sposób nowy sezon morsowy. W kąpieli z trzydziestometrową flagą uczestniczyło około 100 morsów z Dywit, Dobrego Miasta, Olsztyna i Pasłęka.

teraz odtwarzane
W kąpieli uczestniczyło około 100 morsów z Dywit, Dobrego Miasta, Olsztyna i Pasłęka

źródło:
Zobacz więcej