Wstrząs w kopalni w Bieruniu. Nikt nie ucierpiał

Na szczęście w momencie wstrząsu w kopalni nie prowadzono wydobycia (fot. Pixabay/24ox24)

W Kopalni Węgla Kamiennego Piast w Bieruniu (woj. śląskie) doszło w niedzielę rano do wstrząsu. – W kopalni nie prowadzono wydobycia, nikt nie został ranny – wskazał rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski.

Po wstrząsie w kopalni Mysłowice – Wesoła, nie żyje jeden górnik

Jeden górnik nie żyje, a dwóch zostało rannych po silnym wstrząsie, do którego doszło w sobotę w kopalni Mysłowice-Wesoła. Pozostali pracownicy...

zobacz więcej

Wstrząs o magnitudzie ok. 2,2-2,3 w skali Richtera odnotowano na poziomie 650 m w rejonie ściany 391 o godz. 7.36. – To słaby wstrząs – ocenił dyżurny Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego PAN w Raciborzu.

W sobotę w wyniku wstrząsu o magnitudzie 3,8-4 w skali Richtera w kopalni Mysłowice-Wesoła zginął jeden górnik. Wstrząs był odczuwalny również w Bieruniu.

Przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) odnotowują rocznie około 1,5 tys. wstrząsów powyżej 3 w skali Richtera, a od początku funkcjonowania Górnośląskiej Stacji Sejsmologicznej, czyli od lat 50 ub. wieku, było już ponad 50 tys. takich wstrząsów. Tegoroczny wstrząs z maja bieżącego roku, który skutkował tąpnięciem i śmiercią pięciu górników w jastrzębskiej kopalni Zofiówka, miał około 3,4 w skali Richtera.

Według danych Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej GIG, najsilniejsze notowane w ciągu minionych 20 lat na Górnym Śląsku wstrząsy miały magnitudę rzędu 3,8 do 4 stopni. Najsilniejszy wstrząs związany z wpływem eksploatacji górniczej miał miejsce nie na Górnym Śląsku, ale w zagłębiu węgla brunatnego, w kopalni Bełchatów, gdzie w 1980 r. zanotowano wstrząs o magnitudzie 4,6.

źródło:

Zobacz więcej