RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Świat czyta pierwszą depeszę dyplomatyczną odrodzonej Polski [WIDEO]

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło przedstawicieli sześciu państw na trzech kontynentach do odczytania depeszy notyfikującej państwo polskie. Depesza podpisana przez Józefa Piłsudskiego, wysłana 16 listopada 1918 r., była symbolicznym dokumentem dla Polski odradzającej się po 123 latach zaborów.

Od Tel Awiwu do Los Angeles. Cały świat składa hołd polskiej fladze

Ratusz w Tel Awiwie rozświetlił się w sobotę na biało-czerwono z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O zdarzeniu...

zobacz więcej

Wideo opublikowane przez MSZ przedstawia obywateli Japonii, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii i Włoch, czytających najważniejszą depeszę II Rzeczypospolitej Polskiej.

Podpisaną przez Józefa Piłsudskiego depeszę przygotowano w języku francuskim. 16 listopada 1918 r. wysłano ją drogą radiową do Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu i opublikowano w „Monitorze Polskim”. Następnie została nadana do prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz do rządów angielskiego, francuskiego, włoskiego, japońskiego, niemieckiego, a także do rządów wszystkich państw „wojujących i neutralnych”.

Adresaci depeszy mogli przeczytać, że Józef Piłsudski – wódz naczelny armii polskiej – pragnie „notyfikować rządom i narodom istnienie państwa polskiego niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski”. Droga do ustalenia ostatecznego kształtu granic i zakończenia działań wojennych była jednak długa. Większość krajów europejskich nawiązała stosunki dyplomatyczne z Polską dopiero w 1919 r. – podaje MSZ.

Depesza przeszła do historii polskiej dyplomacji i jest jednym z najważniejszych dokumentów polskiej służby zagranicznej.

Inicjatywę zrealizowano we współpracy z ambasadami RP w Berlinie, Rzymie, Londynie, Waszyngtonie i Paryżu, a także z Instytutem Polskim w Tokio.

źródło:
Zobacz więcej