List polecony bez wychodzenia z domu. Przyjdzie na e-mail

Listy z sądów, z urzędu skarbowego, z organów samorządu terytorialnego będą docierały na skrzynkę elektroniczną (fot. pixabay/jackmack34)

Poczta Polska wprowadza usługę uzupełniającą standardowe wysyłanie listów poleconych o doręczanie tych przekazów w formie elektronicznej. Usługa będzie dostępna od stycznia 2020 roku.

Portal tvp.info w nowej odsłonie. Nowoczesny i przyjazny dla użytkowników smartfonów, ale nie tylko

Portal tvp.info został uruchomiony w zmienionej odsłonie. Przeszedł wiele zmian. Jedną z nowości jest okno z emisją na żywo TVP Info. Wiele...

zobacz więcej

Każdy obywatel będzie miał bezpieczną skrzynkę, na którą otrzyma całą korespondencję urzędową – tłumaczy Michał Putkiewicz – wiceprezes zarządu Poczta Polska Usługi Cyfrowe.

Listy z sądów, z urzędu skarbowego, z organów samorządu terytorialnego będą docierały na skrzynkę elektroniczną i taką samą drogą elektronicznie obywatel będzie mógł kontaktować się z administracją.

Prezes Putkiewicz zwraca uwagę, że będzie to wielka oszczędność po pierwsze dla administracji a także oszczędność czasu i wygoda dla obywatela. Dodał, że tego rodzaju usługa o nazwie neolist elektroniczny jest już przez Pocztę Polską Usługę Cyfrową oferowana. Ona będzie podstawą do stworzenia ogólnopaństwowego systemu e-doręczeń.

Prezes Putkiewicz wyjaśnia, że system powinien działać od 1 stycznia 2020 r. Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury już nad odpowiednią ustawą pracuje. Każdy obywatel dostanie swoją skrzynkę z adresem i ci obywatele, którzy złożą deklarację, że całość korespondencji chcą otrzymywać cyfrowo będą ją w takiej formie odbierać.

Osoby, które będą chciały otrzymywać te listy w formie papierowej, nadal będą je dostawały w takiej formie – zaznaczył prezes Michał Putkiewicz.

źródło:
Zobacz więcej