Odra na Mazowszu. W kolejnych powiatach odkryto ogniska choroby

Odnotowano 16 przypadków, w tym 5 dzieci poniżej 3. roku życia (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie poinformował o zgłoszeniach kolejnych przypadków podejrzeń i zachorowań na odrę w województwie mazowieckim w ostatnim okresie. W innych regionach kraju także odnotowano kolejne zgłoszenia zapadalności na tę chorobę.

Sanepid: Trwa wygaszanie ognisk odry na Mazowszu

W powiecie pruszkowskim zgłoszono już 21 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę. Część z nich to osoby dorosłe. Trwają czynności...

zobacz więcej

Lekerze zgłosili do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych kolejne podejrzenia i zachorowań na odrę w województwie mazowieckim między 10 października a 9 listopada 2018 r.

W powiecie pruszkowskim odnotowano 23 zgłoszenia podejrzeń zarażenia i samych zachorowań na odrę. W zgloszenach znalazlo się także 4 obywateli Ukrainy.

Spośród nich ustalono dwa ogniska zachorowań: pierwsze – 10 osób powiązanych Szkołą Podstawową nr 1 w Pruszkowie; drugie – 2 osoby (ognisko domowe) w Nadarzynie. Wśród zgłoszonych dominują zachorowania pojedyncze.

U 23 osób zarażonych i podejrzanych infekcją ody większość stanowią dzieci. Odnotowano 16 przypadków, w tym 5 dzieci poniżej 3. roku życia.

W powiecie piaseczyńskim zarejestrowano 2 zgłoszenia podejrzeń zachorowań na odrę u obywateli polskich: u dziecka lat 10 i mężczyzny lat 50.

W powiecie lipskim zarejestrowano 1 zgłoszenie podejrzenia zachorowania na chorobę u polskiego dziecka, w wieku lat 2. Na podstawie badań laboratoryjnych wykluczono zakażenie wirusem odry.

Sejmowe komisje za odrzuceniem obywatelskiego projektu ws. szczepienia

Sejmowa Komisja Zdrowia oraz Komisja Polityki Społecznej i Rodziny opowiedziały się w czwartek za odrzuceniem obywatelskiego projektu, który...

zobacz więcej

W powiecie żyrardowskim zarejestrowano 1 zgłoszenie podejrzenia zachorowania na odrę u obywatela Ukrainy dotychczas nie szczepionego. Chory jest izolowany w szpitalu i diagnozowany.

W powiecie warszawskim zgłoszono 7 pojedynczych przypadków podejrzeń zachorowań na odrę.Wszystkie one dotyczą osób dorosłych – mieszkańców Warszawy: 4 obywateli polskich, 2 obywateli Ukrainy i 1 prawdopodobnie obywatela Wietnamu. 1 osoba jest nadal hospitalizowana.

W innych regionach Polski także odnotowano kilka przypadków osób z objawami odry. Sześć osób z objawami tej choroby zgłosiło się do lekarzy we Włodawie na Lubelszczyźnie, cztery w pomorskim Kwidzynie i jeden pacjent na Dolnym Śląsku – informuje rmf24.pl.

W Polsce od początku stycznia do końca października 2018 r. zachorowały na odrę 144 osoby, w analogicznym okresie poprzedniego roku zachorowań było 59.

Na Ukrainie tylko w ostatnim tygodniu października odnotowano 1319 przypadków tej choroby. Liczne zachorowania na odrę występują również w innych krajach europejskich, m.in. w Grecji, Niemczech, Rumunii czy Włoszech. Zaniepokojenie wzrostem ich liczby wyraziła Komisja Europejska.


źródło:
Zobacz więcej