RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Polki na równi z mężami, ojcami i braćmi walczyły o Niepodległą”

– Poczucie narodowej tożsamości, siła wspólnoty i umiejętności przywódców przyniosły zwycięstwo – odzyskaliśmy własne państwo; suwerenna Rzeczpospolita powróciła na mapę polityczną Europy – powiedział prezydent Andrzej Duda w telewizyjnym wystąpieniu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda przypomniała o roli Polek w drodze do wolności.

Prezydent: Wspominamy męstwo wszystkich walczących o granice i miejsce RP w Europie

Wspólne świętowanie rocznicy odrodzenia wolnej Polski będzie służyć budowaniu jedności i umacniać dumę z naszej narodowej przeszłości – napisał...

zobacz więcej

– Drodzy Rodacy. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości chcemy podzielić się z państwem naszą radością – powiedział prezydent, występując wraz z małżonką z telewizyjnym orędziem.

Prezydent przypomniał, że sto lat temu, 11 listopada 1918 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu zwierzchnictwo nad wojskami polskimi, a trzy dni później – pełnię władzy nad niepodległym państwem polskim.

Andrzej Duda podkreślił, że „po 123 latach zaborów – niewoli, prześladowań i wynaradawiania, walk powstańczych i pracy organicznej – mocarstwa zaborcze musiały się wycofać z polskiej ziemi”.

– Polacy wykorzystali w pełni szansę daną im po pierwszej wojnie światowej. Poczucie narodowej tożsamości, siła wspólnoty i umiejętności naszych przywódców przyniosły zwycięstwo. Odzyskaliśmy własne państwo. Suwerenna Rzeczpospolita powróciła na mapę polityczną Europy – podkreślił prezydent.

Pierwsza dama przypomniała o roli Polek w drodze do wolności. – Pamiętamy dziś o dzielnych polskich kobietach, które stały na straży rodzinnych domów, przekazywały dzieciom i wnukom pamięć i tradycję. Polki na równi ze swoimi mężami, ojcami i braćmi walczyły o Niepodległą Polskę – podkreśliła.

Agata Kornhauser-Duda przywołała słowa papieża Jana Pawła II, który mówił, że „wolna Polska przetrwała w rodzinnych opowieściach i pamiątkach, w tradycjach polskiej wsi i dworu”. – Pieśni patriotyczne, arcydzieła literackie, malarskie i muzyczne, prace historyków i

– Nic dziwnego, że kiedy tylko Polska odzyskała niepodległość, to Polki – jako jedne z pierwszych kobiet w Europie - uzyskały od razu pełnię praw obywatelskich – dodał prezydent.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej