Jest prawomocna decyzja. Zakaz dla Marszu Niepodległości w stolicy uchylony

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił w sobotę zażalenie stołecznego ratusza na postanowienie sądu okręgowego o uchyleniu zakazu organizacji Marszu Niepodległości – poinformował pełnomocnik Stowarzyszenia Marsz Niepodległości mec. Adam Jarus. Tym samym zakaz organizacji marszu został prawomocnie uchylony.

„Wygrała Polska”. Jest porozumienie między rządem i Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości

11 listopada odbędzie się wielki, wspólnotowy marsz, który z godnością uczci setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości – ustalili w...

zobacz więcej

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała w środę decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada, organizowanego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Organizatorzy marszu odwołali się do sądu.

W czwartek stołeczny sąd okręgowy nieprawomocnie uchylił decyzję prezydent Warszawy w sprawie zakazu organizacji Marszu Niepodległości. Według sądu „prewencyjne zakazywanie marszu jest przedwczesne”. Wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawa (...) prawo do zgromadzeń jest chronione konstytucją – powiedział w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Michał Jakubowski. Dodał, że decyzja o zakazie „jest możliwa po starannym zbadaniu sprawy i musi zawierać przekonujące uzasadnienie”.

Na to postanowienie sądu warszawski ratusz złożył zażalenie.

Gronkiewicz-Waltz: Dopuszczam możliwość rozwiązania marszu państwowego

Dopuszczam taką możliwość – powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana, czy rozwiąże marsz państwowy w razie pojawienia się na...

zobacz więcej

Z kolei po tym, gdy w środę prezydent Warszawy zakazała organizacji w stolicy Marszu Niepodległości prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki ustalili, że 11 listopada w Warszawie zostanie zorganizowany „wspólny biało-czerwony marsz” o charakterze uroczystości państwowej.

W nocy z piątku na sobotę strona rządowa i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości wypracowali porozumienie w sprawie organizacji marszu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk „11 listopada odbędzie się wielki, wspólnotowy marsz, który uczci setną rocznicę odzyskania Niepodległości”.źródło:

Zobacz więcej