Prezydent USA przybył do Francji. Wcześniej Macron wywołał poważny dyplomatyczny zgrzyt

Prezydent Stanów Zjednoczonych przybył do Francji na obchody setnej rocznicy wspólnego zwycięstwa nad państwami centralnymi w pierwszej wojnie światowej. Kilka dni przed uroczystościami prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że należy stworzyć europejską armię do obrony przed m.in. USA.

To będzie nieformalny lunch. Putin spotka się z Trumpem w Paryżu

Prezydent USA Donald Trump spotka się z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem w Paryżu 11 listopada; będzie to krótki, nieformalny lunch –...

zobacz więcej

„Prezydent Macron właśnie zasugerował, że Europa powinna stworzyć własną armię, aby chronić się przed Stanami Zjednoczonymi, Chinami i Rosją. Bardzo obraźliwe” – napisał Donald Trump na Twitterze w momencie kiedy prezydencki samolot Air Force One lądował na paryskim lotnisku Orly.

„Może najpierw Europa zaczęłaby wnosić sprawiedliwą część do NATO, które USA w większości subsydiują” – przypomniał prezydent USA w tym samym wpisie.

Kilka dni wcześniej w wywiadzie radiowym Macron oświadczył, że Europa powinna posiadać „prawdziwą armię”, aby zmniejszyć zależność od USA w dziedzinie obrony i lepiej chronić Stary Kontynent.

– Musimy mieć ochronę przed Chinami, Rosją a nawet przed Stanami Zjednoczonymi – powiedział prezydent Francji.

Jednak podczas spotkania z Donaldem Trumpem w Pałacu Elizejskim Emmanuel Macron zgodził się ze swoim gościem co do potrzeby wprowadzenia sprawiedliwego „podziału obciążenia” Europy na rzecz NATO.

Donald Trump: Obama pozwolił na aneksję Krymu

Prezydent USA Donald Trump powiedział na konferencji prasowej w Białym Domu, że podczas jego „bardzo, bardzo udanego” spotkania z prezydentem Rosji...

zobacz więcej

W niedzielę, w dniu setnej rocznicy podpisania rozejmu w lesie Compiègne, który zakończył pierwszą wojnę światową, Donald Trump uczestniczyć będzie, wraz z przywódcami 60 państw, w uroczystościach rocznicowych przed paryskim Łukiem Triumfalnym. Emmanuel Macron ma tam wygłosić przemówienie.

Rozejm w Compiègne podpisano 11 listopada 1918 r. o godz. 5:00 rano, wchodził on w życie 6 godzin później. Umowa anulowała m.in. postanowienia sowiecko-niemieckiego traktatu brzeskiego, który sankcjonował okupację niemiecką ziem polskich i był sprzeczny z programem odbudowy polskiej państwowości według 13. punktu programu pokojowego prezydenta Wilsona oraz postulatów Komitetu Narodowego Polskiego.W tym samym dniu rozpoczęło się wycofywanie niemieckich oddziałów okupacyjnych z Warszawy, zaś Józef Piłsudski przejął od Rady Regencyjnej władzę zwierzchnią nad wojskiem polskim, co w Polsce świętujemy jako moment odzyskania niepodległości.

źródło:
Zobacz więcej