RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Życzenia od dyplomatów płyną dla Polski i Polaków

Życzenia płyną od dyplomatów dla Polski i Polaków (fot. pixabay.mirekmurmir)
Życzenia płyną od dyplomatów dla Polski i Polaków (fot. pixabay.mirekmurmir)

Najnowsze

Popularne

11 listopada to dzień wyjątkowy dla Francji i dla Polski – podkreślił ambasador Francji w Polsce Pierre Levy w życzeniach z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Szef MSZ Litwy Linas Linkevicius ocenił, że Polska była jednym z symboli walki o wolność i niezależność.

„Dla wszystkich starczy miejsca pod biało-czerwoną flagą”

– Od nas zależy, jaką Polskę zostawimy naszym dzieciom. Chcemy, osiągnąć to, co dotąd było marzeniem – dogonić rozwinięte państwa Europy – mówił w...

zobacz więcej

Ambasador Francji w Polsce Pierre Levy za pośrednictwem mediów społecznościach złożył Polakom życzenia z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na Twitterze, Facebooku, a także na oficjalnej stronie ambasady zamieszczono filmik z udziałem ambasadora. „Drodzy polscy przyjaciele, 11 listopada to dzień wyjątkowy dla Francji i dla Polski” – ocenił ambasador Francji. „Oba nasze kraje upamiętniają 100. rocznicę ważnego wydarzenia w swej historii” – podkreślił.

„Dla Francji to rocznica zakończenia I wojny światowej – tragedii, która pogrążyła w ogniu i krwi cały nasz kontynent. Dla Polski to rocznica odzyskania wolności i niepodległości. Jestem dumny z tego, że Francja się do tego przyczyniła” – podkreślił Levy. W tym kontekście Levy przypomina o ogromnej roli „Błękitnej Armii generała Hallera oraz francuskiej misji wojskowej z udziałem młodego kapitana De Gaulle'a”.

„Niech ta lekcja historii posłuży budowaniu wspólnej europejskiej przyszłości” – mówił Levy. „Nich żyje Polska, niech żyje przyjaźń francusko-polska” – dodał.

Polska „zawsze była jednym z najwybitniejszych symboli bezkompromisowej walki o wolność i niezależność”

W piątek także prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaites złożyła życzenia prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie oraz całemu narodowi polskiemu w imieniu własnym i wszystkich mieszkańców Litwy.

Do życzeń dołączył się także minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius. „Serdecznie gratuluję naszym siostrom i braciom Polakom z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Polska zawsze była jednym z najwybitniejszych symboli bezkompromisowej walki o wolność i niezależność, a polski naród nigdy nie padł duchem w obliczu najtrudniejszych wyzwań historii” – mówił na specjalnym nagraniu Linas Linkevicius.

Jak podkreślił, „jesteśmy związani nie tylko przez długie lata chwalebnej historii, ale i przez aktualne wyzwania, kiedy nam wrogie siły starają się ponownie przerysować europejskie granice, próbują nas złamać i zniewolić”. „Na tle dzisiejszych wyzwań, partnerstwo naszych państw nabiera nowej wagi i znaczenia, a rola Polski w zapewnieniu regionalnego bezpieczeństwa jest wyjątkowa” – ocenił minister.

„Gratulując Polakom z okazji święta niepodległości, pragnę życzyć pojednania, wolności i dobrobytu. Litwa była, jest i będzie razem. Za naszą i Waszą wolność!” – zwrócił się do Polaków Linkevicius.

Papież Franciszek: Proszę Boga o łaskę wiary, nadziei i miłości dla Polaków

Polski naród przed rozbiorami współtworzył historię chrześcijańskiej Europy, wnosząc całe bogactwo własnej, szlachetnej kultury i duchowości –...

zobacz więcej

Dziękczynna modlitwa papieża Franciszka

Wcześniej, w środę, w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, papież Franciszek w czasie audiencji generalnej w Watykanie, życzył narodowi polskiemu, aby mógł żyć darem wolności w pokoju i budował przyszłość kraju w jedności.

Zwracając się do Polaków podczas spotkania na placu Świętego Piotra, papież powiedział: „Drodzy bracia i siostry, w przyszłą niedzielę przypada setna rocznica niepodległości Polski. Z tej okazji jednoczę się w dziękczynnej modlitwie z wami i z wszystkimi waszymi rodakami”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej