„Dla wszystkich starczy miejsca pod biało-czerwoną flagą”

– Od nas zależy, jaką Polskę zostawimy naszym dzieciom. Chcemy w perspektywie kilkunastu lat osiągnąć to, co dotąd właściwie nigdy się nie zdarzyło: dogonić rozwinięte kraje Zachodu – mówił w piątek w telewizyjnym orędziu na stulecie odzyskania niepodległości premier Mateusz Morawiecki. „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” – zakończył.

„Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi”

zobacz więcej

W wygłoszonym w piątek orędziu w TVP premier Morawiecki zwrócił uwagę, że „przez ostatnich 250 lat, wielu pokoleniom rodaków musiała wystarczyć niepodległość schowana w polskich sercach, umysłach i nadziei”. – Niewiele jest w świecie krajów podobnie doświadczonych przez historię. I krajów które – tak jak my – mogą być dumne, że w swojej trudnej historii zdały egzamin z człowieczeństwa, poświęcenia i solidarności. My zdaliśmy – podkreślił szef rządu.

– Ale historia się nie kończy – oświadczył Morawiecki. Jego zdaniem, rocznica odzyskania niepodległości to data, która przede wszystkim powinna przypominać nam o wielkim zobowiązaniu wobec przyszłości Polski. – O tym jak nasz kraj będzie wyglądał w kolejnych latach i za następne sto lat. Jaką Polskę chcemy zostawić naszym dzieciom, wnukom, naszej wspólnocie narodowej, w tej sztafecie pokoleń – kontynuował.


– Wolna Polska to zobowiązanie żeby wyznaczyć sobie ambitne cele, dzięki którym Polskę uczynimy silniejszą, a życie w niej – szczęśliwszym – podkreślił premier. Podstawowym zadaniem państwa polskiego – ocenił szef rządu – musi być więc konsekwentne podnoszenie jakości życia polskich rodzin. – Poprzez politykę prorodzinną, dzięki przedsiębiorczości Polaków, poprzez tworzenie coraz lepszej jakości miejsc pracy, wzmacnianie siły polskiej gospodarki, możemy w perspektywie kilkunastu lat osiągnąć to, co w dotychczasowej historii Polski właściwie nigdy się nie zdarzyło: dogonić rozwinięte kraje Zachodu – oświadczył.
– Musimy zrobić wszystko, aby nasz wspólny dom uczynić bezpiecznym i zasobnym na długie, długie lata. To zadanie dla dzisiejszych patriotów, rządu, obywateli, a także opozycji. Nasze wspólne zadanie – zaznaczył Morawiecki.

Przyszłością Polski będzie zawsze Europa

Szef rządu powiedział, że w obronie europejskich wartości Polska odepchnęła sowiecką nawałnicę w 1920 roku, a potem stanęła do walki z hitlerowskimi Niemcami.

– Będąc ofiarą dwóch zbrodniczych systemów, nikt od Polski lepiej nie rozumie, jak ogromną wartością jest wolność indywidualna oraz bycie członkiem demokratycznej wspólnoty narodów – dodał.


– Dziś, będąc aktywnym państwem członkowskim Unii Europejskiej pokazujemy, że jesteśmy jednym z najbardziej proeuropejskich narodów. Przyszłością Polski będzie zawsze Europa. Projekt europejski jest również projektem polskim i naszą racją stanu jest, żeby Unia Europejska była historią sukcesu. Dlatego wzmacnianie Unii Europejskiej jest i pozostanie absolutnym fundamentem polskiej polityki zagranicznej – powiedział premier.

Dla wszystkich starczy miejsca pod biało-czerwoną flagą

Mateusz Morawiecki powiedział, że bezpieczeństwo, poziom życia Polaków, dobre imię Polski, szacunek dla obywateli i między obywatelami o różnych wrażliwościach, różnych poglądach, różnych wyborach życiowych i ideowych to „sprawy, które wykraczają poza doraźne spory i rozłamy”.

Premier przekonywał, aby szukać tego, co nas łączy, co pozwala budować wspólnotę i przyczynia się do wzmacniania pozycji Polski. – Wszyscy z tym chyba się zgodzimy, że dialog przynosi więcej pożytku niż dwa monologi - podkreślił. Premier zaprosił wszystkich Polaków i wszystkie stronnictwa polityczne do wspólnej pracy na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego. – To mogą być nasze ponadpartyjne zobowiązania, które będziemy realizować ponad podziałami politycznymi. Dla wszystkich starczy miejsca pod biało-czerwoną flagą – powiedział premier.


– W tym szczególnym Dniu Niepodległości radośnie świętujmy naszą wolność. Wolność narodu i wolność każdego z nas. Świętujmy ją razem, rodzinnie, z sąsiadami. Wspólnie z tymi, z którymi być może na co dzień, w pewnych sprawach nie do końca się zgadzamy. Ale w jednej sprawie zgodzić się powinniśmy – własne, niepodległe państwo to nasz największy skarb, największa wartość i największa szansa na dobrą przyszłość Polski – powiedział.
Szef rządu życzył wszystkim, byśmy razem „tę nadzieję lepszej przyszłości wykorzystali jak najpiękniej”. – Niech to święto będzie obchodzone w każdym zakątku naszej Ojczyzny, ale także na całym świecie, gdzie są nasi rodacy. Niech to będą wspólne obchody. Święto wolnych i dumnych Polaków. Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej