Nie upewnił się, czy pacjentka chce umrzeć. Odpowie za eutanazję

Pacjentka chorowała na alzheimera (fot. Pixabay/beejees)

Holenderska prokuratura wszczęła postępowanie karne przeciwko lekarzowi podejrzanemu o dokonanie eutanazji kobiety z chorobą Alzheimera bez wymaganego przepisami upewnienia się, czy chce ona umrzeć – poinformował w piątek Reuters.

Zatrzymano psychiatrę, który miał wyłudzić 8 mln zł

Na polecenie Prokuratury Rejonowej w Pabianicach policja zatrzymała 55-letniego lekarza psychiatrę podejrzanego m.in. o wyłudzenie prawie 8 mln zł...

zobacz więcej

Jak zaznaczył Reuters, jest to pierwszy taki przypadek od czasu zalegalizowania eutanazji w Holandii w 2002 roku.

74-letnia kobieta, u której na cztery lata temu zdiagnozowano chorobę Alzheimera, wydała potwierdzone urzędowo oświadczenie woli. Wyraziła w nim życzenie skorzystania z eutanazji, gdyby stan jej zdrowia znacznie się pogorszył.

Jednak komitet do spraw przeglądu takich decyzji uznał w ubiegłym roku oświadczenie za niejasne i wewnętrznie sprzeczne. Prokuratura ma wątpliwości, czy lekarzowi wolno było na nim polegać bez uzyskania od pacjentki potwierdzenia, że chce, by zadano jej śmierć.

Eutanazja i wspomagane samobójstwo są w Holandii legalne, ale pod ściśle określonymi warunkami i tylko pod fachowym nadzorem medycznym. Za naruszenie tych zasad grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

źródło:

Zobacz więcej