RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

12 listopada wolny od pracy. Są jednak wyjątki

Tego dnia obowiązuje także ustawa o handlu w niedzielę (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Prezydent podpisał ustawę ustanawiającą 12 listopada 2018 r. świętem narodowym i dniem wolnym od pracy. W Kodeksie pracy znajdują się jednak zawody, których wykonywanie dozwolone jest w święta.

11 listopada polski hymn wybrzmi m.in. w USA, Australii i Korei Południowej

11 listopada w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!” polski hymn wybrzmi nie tylko w całej Polsce, ale także m.in. w Stanach Zjednoczonych,...

zobacz więcej

12 listopada będzie obowiązywać ustawa o handlu w niedzielę, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Za ladą mogą stanąć tylko właściciele sklepów i ich rodziny.

Tego dnia przychodnie będą zamknięte. Szpitale i ambulatoria mają działać jak w dzień powszedni, a apteki według niedzielnych dyżurów. Będą pracować pielęgniarki i wszyscy pracownicy, których praca związana jest z ochroną życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia i środowiska oraz usuwania awarii.

Do pracy wybiorą się pracownicy zatrudnieni w systemie, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta, pracownicy transportu i spedycji, komunikacji oraz osoby świadczące usługi z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Przewoźnicy kolejowi nie zmienili rozkładów jazdy. Pociągli tego dnia będą jeździć tak, jak w dzień powszedni. 12 listopada według rozkładu dnia powszedniego będą kursowały pociągi PKP Intercity, Kolei Mazowieckich, POLREGIO, Kolei Śląskich, Kolei Wielkopolskich, Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Kolei Małopolskich, Kolei Dolnośląskich i warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.

Pełna lista zawodów, których wykonywanie dozwolone jest w święta, znajduje się w Kodeksie pracy.

źródło:
Zobacz więcej