11 listopada polski hymn wybrzmi m.in. w USA, Australii i Korei Południowej

Akcja „Niepodległa do hymnu!” już 11 listopada (fot. TT/Kancelaria Premiera ‏ Konto)

11 listopada w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!” polski hymn wybrzmi nie tylko w całej Polsce, ale także m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii i Korei Południowej. W Polsce centralnym miejscem śpiewania Mazurka Dąbrowskiego będzie pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Prezydent zdecydował o marszu 11 listopada. Zaprasza wszystkich Polaków

Prezydent RR Andrzej Duda wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim ustalił, że 11 listopada odbędzie się wspólny biało-czerwony marsz o...

zobacz więcej

W ocenie organizatorów akcji wspólne, ogólnopolskie śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego to wydarzenie, które „połączy wszystkich Polaków, niezależnie od preferencji muzycznych”.

Polski hymn wybrzmi w ponad 600 miejscach w Polsce i na świecie. Mazurek Dąbrowskiego będzie śpiewany m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Korei Południowej, Japonii, Meksyku, Peru, Indonezji, Nowej Zelandii, a także w wielu miejscach w Polsce – m.in. na Śnieżce, jeziorze Dywickim, w Rzeszowie, Malborku, Inowrocławiu, Darłowie.

Z wieży kościoła Mariackiego zamiast hejnału zabrzmi hymn, zapowiadając kolejne stulecie niepodległości. Cztery zwrotki hymnu zagrają na trąbkach ogniomistrz Łukasz Włodarczyk i starszy strażak Jarosław Stelmach. Na płycie Rynku Mazurka Dąbrowskiego zaśpiewa chór.

W trakcie centralnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie, w których będzie uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, w samo południe nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

Mazurka wyemitują stacje radiowe i zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. „Zespoły polskich teatrów, oper, filharmonii również planują zaproszenie lokalnych społeczności do wspólnego świętowania” – napisano na stronie internetowej akcji.

Organizatorzy zaznaczają, że cały czas można przyłączać się do wspólnego śpiewania hymnu - szczegóły na stronie Niepodlegla.gov.pl .

źródło:

Zobacz więcej