Merkel ostrzega przed rosnącym antysemityzmem. W Niemczech najwięcej incydentów od lat

Angela Merkel na uroczystości związanej z obchodami 80. rocznicy „nocy kryształowej” (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

W 80. rocznicę „nocy kryształowej” kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła w piątek przed rosnącym antysemityzmem w tym kraju i na świecie. Podkreśliła konieczność zdecydowanej walki z rasizmem, ksenofobią oraz wykluczeniem społecznym.

Raport UE: W Polsce spada liczba incydentów antysemickich

W 2017 r. w Polsce po raz kolejny zanotowano spadek liczby incydentów antysemickich. Doszło do 73 takich przypadków, podczas gdy w 2016 r. było ich...

zobacz więcej

– Znowu kwitnie żydowskie życie w Niemczech – powiedziała Merkel na uroczystości w największej berlińskiej synagodze, którą w 1938 roku podpalono. Jednocześnie ostrzegła jednak przed „niepokojącym antysemityzmem, który zagraża żydowskim społecznościom w naszym kraju i innych miejscach na świecie, które uznawane są za bezpieczne”.

Jak wynika z opublikowanego właśnie raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, w 2017 r. w Niemczech według oficjalnych danych doszło do 1504 „przestępstw o podłożu politycznym z motywem antysemickim”. Była to najwyższa liczba od 2014 r.

– Niestety prawie przyzwyczailiśmy się do faktu, że każda żydowska instytucja musi być chroniona i specjalnie strzeżona przez policję – stwierdziła niemiecka kanclerz. Potępiła w tym kontekście atak na żydowską restaurację, do którego doszło w sierpniu w saksońskim Chemnitz.

Merkel oświadczyła też, że „państwo musi działać rozsądnie i spójnie przeciwko napiętnowaniu, społecznemu wykluczeniu, antysemityzmowi, rasizmowi oraz prawicowemu radykalizmowi”.

Wcześniej prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oznajmił w Bundestagu, że „katastrofa dwóch światowych wojen oraz Holokaustu to stała część niemieckiej tożsamości”.

Odnosząc się do przypadającej w piątek rocznicy upadku Muru Berlińskiego uznał, że był to „najszczęśliwszy 9 listopada w (niemieckiej) historii”.

„Noc kryształowa” to nazwa pogromu Żydów w nazistowskich Niemczech, zainicjowanego przez władze państwowe, do którego doszło w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku.źródło:

Zobacz więcej