PSL razem z PiS na Podlasiu. „Nie chcemy tej obecnej wojny na górze”

Szef podlaskich struktur PSL Stefan Krajewski (3P) i marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński (3L) (fot. arch. PAP/Artur Reszko)

Chociaż liderzy Polskiego Stronnictwa Ludowego deklarują, że nie zawiążą koalicji z PiS-em w sejmikach wojewódzkich, inaczej wygląda sytuacja w radach powiatów. Takie koalicje są już ustalone w powiatach białostockim i siemiatyckim – informuje portal bia24.pl.

PiS i PSL będą wspólnie rządzić w powiecie ostrowskim

Porozumienie koalicyjne w powiecie ostrowskim zawarli Przewodniczący Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Bauer i Prezes Zarządu...

zobacz więcej

W powiecie białostockim wybory do rady wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Politycy tej partii zdobyli 12 mandatów na 27, Koalicja Obywatelska – 8 mandatów. Po dwa mandaty przypadły PSL-owi i Porozumieniu, z kolei KW Nasze Podlasie uzyskał 3 mandaty. Koalicja PiS i Porozumienia pozwoli zatem na większość w radzie.

Radni PSL mówią, że dostali od PiS propozycję współpracy. Jak podkreślają, będą radnymi niezależnymi. – Od piętnastu lat jestem w samorządzie i uważam, że we współpracy z PiS-em dobrze wykorzystam moje doświadczenie i przyczynię się do rozwoju naszego powiatu – wyjaśnia prezes PSL w powiecie białostockim Jan Kaczan, jeden z radnych tej partii.

Jan Perkowski, lider PiS w radzie powiatu zaznacza, że dzięki wsparciu radnych PSL ta większość, jaką mają PiS i Porozumienie, będzie mocniejsza i bardziej przekonująca. PiS nie będzie jednak dzielił się z PSL-em najważniejszymi stanowiskami w powiecie. Kaczan uważa, że taka współpraca nie będzie zdradą PSL-u. Sam zapowiada rezygnację z funkcji szefa PSL w powiecie białostockim, ale ma pozostać członkiem partii.

Podobna sytuacja będzie miała miejsce w powiecie siemiatyckim, gdzie kolacja PiS-PSL rządzi już w obecnej kadencji. Po tegorocznych wyborach samorządowych na 17 miejsc w radzie powiatu 6 mandatów zdobyli radni PiS , z kolei ludowcy uzyskali 4 mandaty.

W takim układzie na kolejną kadencję starosty powiatu szykuje się Jan Zalewski z PSL. Wicestarostą będzie Marek Bobel z PiS. Z kolei przewodniczącym rady powiatu zostanie radny PiS, a stanowisko wiceprzewodniczącego obsadzi PSL.

– Nie chcemy tej obecnej wojny na górze przenosić na niższe szczeble samorządu, bo tam są konkretne sprawy do załatwienia, konkretne problemy mieszkańców, które my także chcemy rozwiązać – mówi Stefan Krajewski, prezes PSL w woj. podlaskim.źródło:
Zobacz więcej