„Mały prezent.” Litewskie lokomotywy grają hymn Polski [WIDEO]

Niecodzienną orkiestrą dyrygował wileński koncertmistrz Zbigniew Lewicki (fot. YT/ LTGelezinkeliai)

Taką sekcją koncertmistrz Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej, Zbigniew Lewicki, jeszcze nie dyrygował. Siedem lokomotyw Kolei Litewskich zagrało hymn Polski. – To nasz mały prezent, a zarazem wyraz wielkiego szacunku – mówi portalowi tvp.info przedstawiciel przewoźnika w Polsce, Robert Komar.

Mural dla Niepodległej. Można go podziwiać z pociągu [WIDEO]

PKP Intercity odsłoniło mural poświęcony stuleciu niepodległości Polski. Znajduje się na ścianie kamienicy na warszawskim Solcu, tuż przy wiadukcie...

zobacz więcej

– Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy razem z Polakami. My tez obchodzimy w tym roku stulecie odzyskania niepodległości, razem z Litwą świętowali je także Litwini w Polsce – wyjaśnia nasz rozmówca.

– Teraz na stulecie polskiej niepodległości sygnały lokomotyw zagrały polski hymn jako taki nasz mały prezent, a zarazem wyraz wielkiego szacunku – podkreśla Robert Komar.

Dyrygentem niecodziennej orkiestry był maestro Zbigniew Lewicki, koncertmistrz i pierwszy skrzypek Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Wilnie, który podkreśla, że jest litewskim Polakiem i „to święto jest dla niego ważne”.

– Cieszę się, że w ten niecodzienny sposób mogę również złożyć życzenia Polsce. - powiedział Lewicki. Mówiąc o przygotowaniach, które trwały ponad miesiąc, koncertmistrz wskazał, że „proces nie był łatwy i wymagał skupienia całego zespołu”.

Był to drugi utwór, który wykonały lokomotywy Kolei Litewskich (Lietuvos Geležinkeliai). W lutym 2018 r., z okazji setnej rocznicy niepodległości Litwy, lokomotywy i maszyniści pod batutą maestro Donatasa Katkusa wykonały hymn tego państwa.

banner


Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:
Zobacz więcej