Z Bałtyku wydobyto działko przeciwlotnicze z czasów II wojny światowej

Działko znajdowało się na promie desantowym, który zatonął w marcu 1945 r. podczas walk o Kołobrzeg (fot. Shutterstock/Konstantin Tronin)

Działko przeciwlotnicze Oerlikon na podstawie morskiej niemieckiej produkcji z czasów II wojny światowej oraz windę kotwiczną wydobyto z Bałtyku w ramach programu badawczo-naukowego „Wraki Kołobrzegu”.

Kołobrzeg: Bomby już wydobyte z Bałtyku. Mieszkańcy Podczela mogą wracać do domów

Trzy bomby lotnicze z czasów II wojny światowej wyciągnęli z Bałtyku nurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Zakończyli operację...

zobacz więcej

Akcja wydobycia działka przeciwlotniczego Oerlikon na podstawie morskiej i windy kotwicznej z Bałtyku na wysokości Kołobrzegu była efektem wielomiesięcznych podwodnych prac archeologicznych organizowanych przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w ramach projektu „Wraki Kołobrzegu”. Ten realizowany jest od 2016 r. dzięki finansowemu wsparciu m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Działko znajdowało się na promie desantowym F 193, który zatonął w marcu 1945 r. podczas walk o Kołobrzeg. Nie ma takiego działka na podstawie morskiej w żadnym polskim muzeum. To absolutny ewenement – powiedzia w miejscu prowadzenia akcji dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Adam Ostasz.

Dodał, że Kołobrzeski Skansen Morski ma „już jedną taką podstawę, którą wydobyliśmy w 2017 r. przy okazji wydobywania armaty Schneider wz.97., ale dopiero teraz będzie mieć kompletne działko o wadze ok. 550 kg”.

Ostasz wyjaśnił, że wydobyte działko Oerlikon niemieckiej produkcji pochodzi z czasów II wojny światowej. Ta broń używana była już podczas I wojny światowej, a w zmodyfikowanej formie wykorzystywana jest również obecnie. Amerykanie montowali te działka na monitorach rzecznych podczas wojny w Wietnamie.

Wydobyto też windę kotwiczną. Pochodzi ona z wraku prawdopodobnie dużej barki, zatopionej na zachód od wejścia do Kołobrzegu. – Mam nadzieję, że na windzie kotwicznej będą jakieś tabliczki znamionowe – powiedział Ostasz.

Przez dwa i pół wieku skrywała je głębia Bałtyku. Teraz można je podziwiać w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wzbogaciło się o dwa nowe eksponaty - około 250-letnie działa, które zostały wydobyte przed kilkoma laty z...

zobacz więcej

Wydobyte z Bałtyku zabytki techniki morskiej są, jak to określił Ostasz „obrośnięte i zardzewiałe”, wymagają pracochłonnej konserwacji i zaprezentowane zostaną w przyszłym roku. Trafią, tak jak poprzednie znaleziska wydobyte w ramach „Wraków Kołobrzegu”, do jedynego w Polsce Skansenu Morskiego w Kołobrzegu.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu badania pod kątem lokalizacji i ewidencji podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach „Wraki Kołobrzegu” prowadzi od 2016 r. Patronuje im m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

W 2017 r. ekipa muzeum wydobyła z morza i uratowała przed zniszczeniem m.in.: armatę Schneider wz.97, której w 1939 r. używało wojsko polskie, morską podstawę działka Oerlikon, kotwicę patentową Halla oraz elementy wydobytej w Podczelu niemieckiej jednostki z czasów walk o Kołobrzeg.

Natomiast w 2018 r. dzięki pracom badawczym prowadzonym na wysokości Podczela z pokładu jednostki hydrograficzno-pomiarowej ECHO2 i jednostki pomiarowo-nurkowej SARACEN II znaleziono trzy stanowiska wrakowe.

banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej