RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Przy dworcach powstają stacje ładowania samochodów elektrycznych

Stacje ładowania przy dworcach to projekty wpisujący się w program elektromobilności premiera Morawieckiego (fot. tt/@PKP_Telkol)

Spółka PKP SA uruchomiła swoje pierwsze stacje ładowarki do samochodów elektrycznych przy dworcach kolejowych w Gliwicach, Katowicach oraz Częstochowie. W przyszłym roku w Polsce ma działać dziesięć takich stacji, m.in. w Gdańsku i Warszawie.  

Kolej dla CPK: ponad 100 pociągów dużych prędkości i 1,3 tys. km nowych linii

Około 130–140 pociągów do 250 km/h będziemy potrzebować do obsługi nowej sieci kolejowej w Polsce. Inwestycje w infrastrukturę – w tym 1,3 tys. km...

zobacz więcej

Odpowiedzialny za projekt wiceprezes PKP SA Mirosław Antonowicz podkreślił, że to początek przedsięwzięcia ważnego dla kolei, która chce wpisywać się w program elektromobilności premiera Mateusza Morawieckiego.

– Rozpoczynamy projekt wyposażania polskich dworców klasy premium w stacje ładowania pojazdów – powiedział Antonowicz podczas uroczystości związanej z uruchomieniem stacji ładowania w Gliwicach.

Wiceprezes dodał, że tego samego dnia stacje uruchomiono także w Katowicach, Katowicach-Ligocie oraz Częstochowie. – Będziemy kontynuować, przez stolicę Polski, na wszystkich dworcach klasy premium – zapowiedział.

Dworce klasy premium to ważne węzły komunikacyjne o znaczeniu krajowym, obsługujące ruch międzynarodowy, międzywojewódzki i regionalny. W całym kraju takich punktów odprawy jest 18, są to m.in. Warszawa Centralna, Opole Główne czy Łódź Fabryczna.

Mirosław Antonowicz zadeklarował, że dworce te zostaną wyposażone w stacje ładowania samochodów elektrycznych w 2019 r.

– Jeżeli projekt będzie się dobrze rozwijał, chcemy połączyć go z tzw. carsharingiem, czyli wynajmem samochodów, być może też biletem kombinowanym, ponieważ jesteśmy przedsiębiorstwem, które chce wpisywać się w intermodalizm, czyli łączenie środków transportu, nie tylko w transporcie towarowym, ale także pasażerskim – zapewnił.
banner


Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:
Zobacz więcej