Raport UE: W Polsce spada liczba incydentów antysemickich

W 2017 r. w Polsce po raz kolejny zanotowano spadek liczby incydentów antysemickich. Doszło do 73 takich przypadków, podczas gdy w 2016 r. było ich 101, a w 2015 roku 167 – wynika z opublikowanego właśnie raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Wzrost antysemityzmu w Niemczech. Żydzi ostrzeżeni przed noszeniem jarmułek

Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzegł przed noszeniem...

zobacz więcej

Jak wynika z dokumentu, 73 incydenty zarejestrowane w Polsce w zeszłym roku to w znacznej większości różne formy mowy nienawiści, graffiti i napisy, także w sieci. W 12 przypadkach chodziło o obelgi i groźby przeciw osobom pochodzenia żydowskiego.

Trzy sprawy dotyczyły fizycznych ataków, a w przypadku dwóch doszło do uszkodzenia mienia.

Raport dotyczy antysemityzmu także w innych krajach Unii Europejskiej.

Zgodnie z dokumentem w 2017 r. w Niemczech według oficjalnych danych doszło do 1504 „przestępstw o podłożu politycznym z motywem antysemickim”. Była to najwyższa liczba od 2014 r. We Francji z kolei według oficjalnych danych zanotowano 311 incydentów antysemickich i ta liczba znacznie spadła od 2015 r., gdy miało miejsce 808 takich przypadków.

Unijna agencja informuje, że dane dotyczące poszczególnych krajów „zasadniczo nie są porównywalne”, m.in. dlatego że są gromadzone przy użyciu różnych metod i pochodzą z różnych źródeł w państwach członkowskich UE.

Agencja Praw Podstawowych jest agencją UE, powołaną w 2007 r. z siedzibą w Wiedniu. Doradza instytucjom UE i rządom krajowym w kwestiach dotyczących praw podstawowych takich jak: dyskryminacja, dostęp do wymiaru sprawiedliwości, rasizm i ksenofobia, ochrona danych, prawa ofiar przestępstw i prawa dzieci.

banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej