„Świętujmy razem”. Spot IPN na stulecie niepodległości

Instytut Pamięci Narodowej zachęca do wspólnego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości (fot. yt/IPN)

W związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Instytut Pamięci Narodowej przybliża ważne wydarzenia i postacie związane z odzyskaniem niepodległości. W ostatnich dniach na stronie instytutu pojawił się spot zapraszający do wspólnego świętowania.

Uczniowie otrzymają zeszyty z wizerunkami ojców niepodległości. Akcja IPN w całej Polsce

Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2018/2019 Instytut Pamięci Narodowej przekaże pierwszoklasistom zeszyty z wizerunkami ojców...

zobacz więcej

Materiał poświęcony jest rozejmowi w Compiègne , który zakończył I wojnę światową, oraz Józefowi Piłsudskiemu.

„11 listopada 1918 r., po 123 latach, Polska zrzuciła kajdany niewoli. Niepodważalną rolę w procesie walki i odbudowy państwowości odegrał – obok działań dyplomatycznych – czyn zbrojny Józefa Piłsudskiego, który poprzez niezłomną postawę wobec wszystkich trzech zaborców zaskarbił sobie zaufanie i szacunek tak w społeczeństwie, jak i w wielu kręgach politycznych. Dlatego też powołana przez Niemcy i Austro-Węgry Rada Regencyjna zdecydowała się tego dnia przekazać mu zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podległym jej wojskiem polskim. Trzy dni później uzyskał pełnię posiadanej władzy zwierzchniej w Królestwie Polskim. Tak odradzała się Polska” – czytamy na stronie IPN.

banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:
Zobacz więcej