Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Przemowy prezydenta i prezesa PiS

Pomnik śp prezydenta Lecha Kaczyńskiego znajduje się w sąsiedztwie m.in. pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. marszałka Józefa Piłsudskiego w sobotę 10 listopada zostanie odsłonięty pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podczas uroczystości wystąpienia wygłoszą prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Lech Kaczyński mówił o niej „Marylka”. Dziś skończyłaby 75 lat

zobacz więcej

Pomnik Lecha Kaczyńskiego znajduje się w sąsiedztwie m.in. pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Przedstawia całą sylwetkę prezydenta, którego prawa ręka spoczywa na klatce piersiowej. Postument został ustawiony na cokole i zamontowany w środę.

Uroczystości odsłonięcia pomnika rozpoczną się w sobotę o godz. 8 mszą świętą w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. Na godz. 17 zaplanowano kolejną mszę św. - w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Bezpośrednio po zakończeniu mszy spod Bazyliki na plac marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszy Marsz Pamięci. Odsłonięcie pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbędzie się o godz. 19.15.

Podczas uroczystości zaplanowane są wystąpienia prezydenta i prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Następnie odbędzie się apel pamięci oraz złożone zostaną wieńce pod pomnikiem.

Litwini uczcili pamięć Lecha Kaczyńskiego

W Mejszagole w rejonie wileńskim zostały odsłonięte dwie tablice upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tragicznie zmarły prezydent w...

zobacz więcej

– Bardzo się ciszę, że po prawie dziewięciu latach zamykamy pewien etap, bo on był niepotrzebny. To znaczy: te kłótnie, to siłowe rozwiązanie tej sprawy przez poprzednią władzę, jakieś takie obłudne argumenty, że to konserwator zabytków decyduje o postawieniu pomnika. Przecież wiadomo, że o takich sprawach politycy decydują – powiedział w radiowej Trójce wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Zdaniem wicepremiera pomnik „nie wchodzi agresywnie w przestrzeń” i nie jest „nadmiernie monumentalny”. – Moim zdaniem jest, jeśli chodzi o proporcje, odpowiedni – stwierdził. – On jest na tle budynku Garnizonu Warszawa, jest po drugiej stronie placu, ulicy. To nie jest problem – zaznaczył.

Jarosław Kaczyński: To jest ostatni marsz. Zwyciężyliśmy!

– Oczywiście chcę bardzo mocno podkreślić: miesięcznice trwają: poranna msza, wieczorna msza; będziemy oczywiście składali wieńce pod pomnikami, a...

zobacz więcej

W ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej na stołecznym pl. Piłsudskiego został odsłonięty Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Na pomniku są alfabetycznie wypisane nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Wówczas też położono kamień węgielny pod budowę pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski a także wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.


banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej