RAPORT

Kampania 2020

Sellin: Rząd zorganizował marsz na prośbę kombatantów

Premier Mateusz Morawiecki uzgodnił z prezydentem Andrzejem Dudą organizację marszu patriotycznego w stulecie niepodległości (fot. PAP/Rafał Guz)

– Marsz organizowany jest przez polski rząd i polskie wojsko na prośbę kombatantów – poinformował wiceminister kultury Jarosław Sellin. To reakcja na słowa szefa Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny, który patriotyczną manifestację w stulecie niepodległości określił mianem „marszu hańby”.

Policja: do nikogo nie dzwonimy w związku z Marszem Niepodległości

„Do nikogo nie dzwonimy i nie prosimy o »spowiedź«” – poinformowała policja na swoim oficjalnym koncie na Twitterze. Takie telefony otrzymywali,...

zobacz więcej

– Po raz kolejny przekraczane są pewne granice sporu, a pewne rzeczy powinny nas łączyć – powiedział w Polskim Radiu Jarosław Sellin. Wiceminister zachęcił, aby zobaczyć, jak zachowywali się bardzo skłóceni wielcy polscy politycy sto lat temu, kiedy odzyskiwaliśmy niepodległość.

Sellin odniósł się także do decyzji prezydent Warszawy zakazu o zakazie Marszu Niepodległości.

– Uważam, że pani Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna odpokutować swój błąd, decyzję podjętą ze złymi intencjami, włączając się w marsz państwowy, bo myślę, że utożsamia się z państwem polskim – powiedział wiceminister.

Zakaz ten – dotyczący zgromadzenia cyklicznego organizowanego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości – uchylił dzień później Sąd Okręgowy w Warszawie.

– Wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawa, a prawo do zgromadzeń jest chronione konstytucją – mówił sędzia Michał Jakubowski, uzasadniając orzeczenie. Dodał, że wydanie decyzji o zakazie zgromadzenia „jest możliwe po starannym zbadaniu sprawy i musi zawierać przekonujące uzasadnienie”.

Zanim sąd wydał to orzeczenie, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki podjęli decyzję o organizacji „wspólnego biało-czerwonego marszu”, który będzie miał charakter uroczystości państwowej. Organizacją manifestacji zajmie się rząd, będzie ona objęta patronatem narodowym przez prezydenta.

banner


Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej