Trzaskowski: 11 listopada złożymy z Tuskiem i Schetyną kwiaty przy pomniku Piłsudskiego

„Wykładnia sądowa jest taka, że prawdopodobnie nie będzie można zakazywać marszów”, powiedział prezydent-elekt stolicy (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Prezydent elekt Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że 11 listopada rano planuje wraz z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i liderem PO Grzegorzem Schetyną złożyć kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała organizacji Marszu Niepodległości

Ustępująca prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości. Wcześniej organizatorzy marszu –...

zobacz więcej

– My będziemy o godz. 9 pod pomnikiem Piłsudskiego pod Belwederem z przyjaciółmi, z Donaldem Tuskiem, z Grzegorzem Schetyną, dlatego że w ten sposób chcemy uczcić 11 listopada. Będziemy również na grobach bohaterów narodowych. Mamy swój pomysł, w jaki sposób w skupieniu ten dzień świętować – powiedział Trzaskowski w Polsat News.

Dodał, że stulecie odzyskania niepodległości to ważna dla niego rocznica. – Ja będę też prawdopodobnie na grobie rodzinnym – tych, którzy się przyczynili do tego, żeby niepodległość została odzyskana, a przede wszystkim utrzymana – zaznaczył nowo wybrany prezydent stolicy.

Polityk odniósł się także do decyzji sądu, który uchylił wydany przez obecną prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz zakaz organizacji Marszu Niepodległości. – Widać, że wykładnia sądowa jest taka w tej chwili w Polsce, że a priori w ogóle prawdopodobnie nie będzie można zakazywać marszów – ocenił Trzaskowski.

Podkreślił przy tym, że nie zostały rozwiane jego obawy dotyczące bezpieczeństwa warszawiaków 11 listopada.

– Problem polega na tym, że w tej chwili mamy jedną wielką konfuzję. Pan prezydent najpierw zapraszał na jeden marsz, teraz organizuje drugi. Sami policjanci mówili o tym, że nie są w stanie zabezpieczyć tego marszu – powiedział prezydent elekt Warszawy.

Trzaskowski czeka na deklarację polityków PiS, że służby będą reagować na ewentualne rasistowskie czy faszystowskie hasła, nawołujące do nienawiści, które pojawią się na marszu 11 listopada.

Trzaskowski został też zapytany o przygotowany w zeszłym roku przez PO „Dekalog Wolności”, pod którym także on się podpisał. Jednym z punktów deklaracji była „wolność zgromadzeń”.

– Wolność zgromadzeń jest sprawą najbardziej istotną, natomiast (…) w konkretnych sytuacjach trzeba rozważać, co jest ważniejsze w danym momencie. Wiadomo, że mamy wolność zgromadzeń, natomiast jest pytanie o bezpieczeństwo – zaznaczył nowo wybrany prezydent stolicy.

banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej