Błaszczak: Na co dzień tego nie robię, ale teraz zaśpiewam

Szef MON o 11 listopada, Macierewiczu i stanie armii mówi w piątkowym wydaniu „Super Expressu” (fot. PAP/Rafał Guz)

Szef MON Mariusz Błaszczak o 11 listopada, Macierewiczu i stanie armii mówi w piątkowym wydaniu gazety „Super Express”. Minister zapowiada, że tuż po Świecie Niepodległości jedzie do USA. Zaplanowane jest tam spotkanie polskiej delegacji z ekspertami z Pentagonu.

Min. Błaszczak z wizytą w USA. Dowiedział się, co sądzą o Fort Trump

– Usłyszałem, że jest poparcie dla projektu Fort Trump – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak po spotkaniu z doradcą prezydenta USA Donalda...

zobacz więcej

„Spotykamy się też po Święcie Niepodległości w Waszyngtonie. Powołana już została grupa robocza składająca się z Polaków i Amerykanów, ekspertów MON i Pentagonu. To będzie już moja piąta wizyta w Stanach Zjednoczonych Ameryki jako ministra obrony narodowej” – powiedział Błaszczak.

Szef resortu obrony podkreślił, że „budowa amerykańskich baz w Polsce jest naszą gwarancją bezpieczeństwa”. W jego ocenie współpraca w dziedzinie obronności ze Stanami Zjednoczonymi jest dla Polski bardzo ważna.

„To najsilniejsza armia na świecie, wzbudza respekt. W przypadku potencjalnych agresorów to bardzo ważny argument”, ocenił.

Jak mówił, starania naszego kraju o budowę stałych baz amerykańskich jest „w pewnym sensie” odpowiedzią na zagrożenie ze strony Rosji.

„Rosja cały czas się zbroi. Kaliningrad jest jedną wielką twierdzą, nasyconą bronią. W związku z tym Polska musi przygotować oręż, który będzie odstraszał potencjalną agresję ze strony naszego wschodniego sąsiada. Podkreślmy, że Polska nie chce nikogo atakować, to przygotowanie na ewentualną agresję” – zapewnił.

Wskazał, iż system bezpieczeństwa Polski opiera się na trzech filarach. „W pierwszej kolejności rozbudujemy liczebność naszej armii. W związku z tym powołałem 18 Dywizję, którą nieprzypadkowo ulokowaliśmy na wschód od Wisły. Drugim filarem jest nowoczesne uzbrojenie. Stąd pomysł zakupienia systemu Patriot. Jesteśmy także w fazie negocjacji dotyczącej zakupy innego rodzaju sprzętu. Wykorzystujemy i modernizujemy też broń produkowaną przez polski przemysł zbrojeniowy. Trzeci filar to sojusz północno-atlantycki z USA” – powiedział.

Pytany, o ocenę swojego poprzednika, czyli Antoniego Macierewicza, podkreślił, że choć „sposób naszego działania jest inny”, to jednak „cel jest ten sam”.

„Chodzi o wzmocnienie polskiej armii. Kontynuuję program ministra Macierewicza dotyczący formowania Wojsk Obrony Terytorialnej, które uważam za dużą wartość. Staram się przełożyć zapał żołnierzy obrony terytorialnej na wojska operacyjne”, oznajmił.

MON: Doniesienia o 1,8 tys. złotych dla żołnierzy za ochronę marszu to fake news

Informacje pojawiające się w niektórych mediach, jakoby MON proponowało żołnierzom po 1800 złotych za zabezpieczenie marszu w Warszawie 11...

zobacz więcej

Mówiąc o organizowanym 11 listopada Marszu Niepodległości Błaszczak zapewnił, że „będzie bardzo uroczyście, godnie i radośnie, a jednocześnie bardzo bezpiecznie”. Dodał, że marsz ma otwierać kolumna wojskowa z kompanią reprezentacyjną Wojska Polskiego, orkiestrą i pojazdami wojskowymi, nie zabraknie grup rekonstrukcyjnych. Podkreślił, że będą także kombatanci.

Zapewnił, że będzie uczestniczył we wszystkich centralnych uroczystościach państwowych. „Co prawda na co dzień nie śpiewam, ale w tym wyjątkowym dniu dołączę do wojska i wszystkich uczestników pikniku (»Służymy do Niepodległej« – red.). Pobijemy rekord w śpiewaniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Kilka dni temu podpisałem też decyzję, zgodnie z którą żołnierze podczas uroczystości będą śpiewali hymn Polski”.

Minister zaprosił i zachęcił wszystkich do wspólnego świętowania.

Zapewnił, że nie planuje odejścia z urzędu. „Moje plany działalności obliczone są do końca kadencji” – powiedział.

banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej