Marsjański wschód Słońca zamieniony w muzykę

Naukowcy chcą przekazać chętnym doświadczenie marsjańskiego wschodu Słońca (fot. Materiały prasowe)

Zdjęcie z pięciotysięcznego wschodu Słońca zarejestrowanego przez łazik Opportunity naukowcy przetworzyli w muzyczną kompozycję. Barwom, natężeniu światła czy wysokości terenu przypisali melodie i tonację, aby oddać nastrój panujący na planecie.

Łazik Opportunity jeszcze może wznowić łączność z Ziemią

Globalna burza pyłowa na Marsie słabnie. Oznacza to, że amerykański łazik marsjański Opportunity, który z tego powodu zamilkł 10 czerwca, będzie...

zobacz więcej

Czy można posłuchać marsjańskiego krajobrazu? Specjaliści z Anglia Ruskin University i University of Exeter twierdzą, że tak.

W tym celu stworzyli muzyczny utwór, skanując po kolei wszystkie piksele zdjęcia wykonanego przez łazik Opportunity, a konkretnie – zrobionej przez robota pięciotysięcznej fotografii wchodu Słońca.

Zależnie od jasności i koloru pikseli oraz informacji o wysokości przedstawianego przez nie fragmentu terenu przypisano im specyficzną melodię i tonację.

Na przykład ciche, wolne fragmenty odpowiadają ciemnym obszarom tła, a szybsze melodie w wyższych tonach pojawiają się w miarę zbliżania się do centrum zdjęcia przedstawiającego słoneczny dysk. Utwór nazwany „Mars soundscapes” zostanie zaprezentowany w czasie Supercomputing SC18 Conference w Dallas 13 listopada.

Tajemnicza chmura w okolicach wulkanu na Marsie

Od połowy września na zdjęciach z sondy Mars Express widać dziwną, wydłużoną chmurę w okolicach jednego z marsjańskich wulkanów – poinformowała...

zobacz więcej

Oprócz płynącej z głośników muzyki goście będą mogli też poczuć przekazywane specjalnym urządzeniem odpowiadające dźwiękom wibracje.

– Jesteśmy podekscytowani prezentacją tej pracy na temat tak fascynującej planety – mówi dr Domenico Vicinanza z Anglia Ruskin University.

– Sonifikacja zdjęć to bardzo elastyczna technika eksploracji naukowych zagadnień i można ją wykorzystać w różnych dziedzinach  – od badania pewnych własności powierzchni i atmosfer planet, po analizę zmian pogody czy erupcji wulkanów. W naukach o zdrowiu może dostarczyć nowe metody analizy pojawiania się pewnych kształtów czy kolorów, co może być przydatne przy diagnostyce opartej na obrazach – opowiada specjalista.
banner

Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej