Australijskie rzeki zanieczyszczone lekami

Wykryto m.in. leki przeciwdepresyjne i przeciwbólowe (fot. Shutterstock/Pavel Kubarkov, zdjęcie ilustracyjne)

Ponad 60 powszechnie stosowanych leków wykryto w organizmach żyjących nad australijskimi rzekami i strumieniami – informuje pismo „Nature Communications”.

Zanieczyszczenia powietrza mogą zmniejszać sprawność umysłową

Przewlekłe narażenie na zanieczyszczenia powietrza może mieć związek ze zmniejszoną sprawnością umysłową – informuje pismo „Proceedings of the...

zobacz więcej

Kiedy przyjmujemy lek, pewna jego część przechodzi przez nasz organizm niezmieniona i trafia do toalety. Większość farmaceutyków nie jest również eliminowana w procesie oczyszczania ścieków. Dlatego trafiają do strumieni i rzek.

Problem zanieczyszczeń farmaceutycznych staje się globalny. Niedawne badania wykazały na przykład obecność przeciwzapalnego diklofenaku w 10 tys. km rzek całego świata.

Erinn Richmond i jej współpracownicy z Monash University w Melbourne (Australia) badali muchy, chrząszcze i inne owady oraz pająki z sześciu różnych cieków wodnych w okolicach Melbourne. W tej szóstce były zarówno oczyszczony ściek, jak i rzeka w parku narodowym.

W badanych stawonogach naukowcy wykryli 69 leków, w tym przeciwdepresyjne, przeciwbólowe, antybiotyki i środki obniżające ciśnienie krwi. Najwyższe stężenia stwierdzono w pobliżu oczyszczalni ścieków, niskie - również w bardzo czystych obszarach.

Jak wyjaśnia Richmond, pochodzące z rzek farmaceutyki najprawdopodobniej gromadzą się w organizmach much i chrząszczy, będących w stadium larwalnym. Następnie przenoszą się na pająki, które żywią się dorosłymi owadami. To samo ma miejsce w przypadku ryb, dziobaków, ptaków nietoperzy czy żab.

Naukowcy obliczyli, że pstrągi i dziobaki żywiące się owadami w pobliżu oczyszczalni ścieków przyjmują dawki antydepresantów odpowiadające połowie poziomu normalnie przepisywanego ludziom.
Wcześniejsze badania wykazały, że niski poziom ekspozycji na środki przeciwdepresyjne powoduje, że ryby stają się mniej czujne wobec drapieżników, a samce ptaków mniej śpiewają samicom.

Sumaryczny wpływ 69 różnych leków na rozmaite organizmy nie jest dokładnie znany, ale nikt raczej nie spodziewa się, aby był korzystny.

Niektóre oczyszczalnie ścieków pracują już nad nowymi metodami usuwania leków z wody za pomocą specjalnych gąbczastych absorbentów bądź filtrów membranowych.

banner

źródło:

Zobacz więcej