Policja: do nikogo nie dzwonimy w związku z Marszem Niepodległości

Informacje o inwigilacji uczestników Marszu są fejkiem – zapewnia policja (fot. PAP/Tomasz Gzell)

„Do nikogo nie dzwonimy i nie prosimy o »spowiedź«” – poinformowała policja na swoim oficjalnym koncie na Twitterze. Takie telefony otrzymywali, według Młodzieży Wszechpolskiej, organizatorzy wyjazdów na Marsz Niepodległości. Przedstawiciele organizacji zaproponowali policji weryfikację numerów, z których telefonowano do działaczy.

– Mamy informacje od osób organizujących wyjazdy na Marsz z różnych okręgów, że jednak takie kontakty były – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Bartosz Malewski, sekretarz Zarządu Głównego MW. – Zaproponowaliśmy policji weryfikację numerów, z których dzwoniono do naszych członków. Można sprawdzić, czy te telefony należą do funkcjonariuszy, czy tez ktoś się podszywa.

Jest decyzja ws. zakazu Marszu Niepodległości w Warszawie

Warszawski Sąd Okręgowy uchylił decyzję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ws. zakazu organizacji Marszu Niepodległości przez środowiska...

zobacz więcej

Informacja podana przez Młodzież Wszechpolską sugerowała, że służby państwowe podjęły wobec uczestników Marszu Niepodległości czynności przypominające te znane z lat 2010-14. Wówczas m.in. zatrzymywano autokary jadące na manifestację spoza Warszawy utrudniając dotarcie na miejsce.

Za czasów koalicji PO-PSL miały miejsce również inne działania skierowane przeciw Marszowi Niepodległości. Jak wynika z nagrań zarejestrowanych w restauracji „Sowa i Przyjaciele”, w 2013 r. ówczesny minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zlecił wówczas przeprowadzenie prowokacji w postaci podpalenia budki pod rosyjską ambasadą.

O czyn ten oskarżono wówczas jednego z uczestników Marszu Niepodległości, który spędził w areszcie dwa miesiące.

Po ogłoszeniu przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz zakazu Marszu Niepodległości w 2018 r., ale jeszcze przed uchyleniem tego zakazu przez sąd, prezydent Andrzej Duda wraz z premierem Mateuszem Morawieckim zapowiedzieli organizację przez rząd pod patronatem głowy państwa Marszu Biało-Czerwonego, który miałby przejść trasą Marszu Niepodległości.

Organizatorzy tego ostatniego podkreślają, że ich manifestacja jest inicjatywą oddolną i zapowiadają, że odbędzie się oddzielnie od Marszu Biało-Czerwonego, o godzinę wcześniej. Marsz Niepodległości jest zgromadzeniem cyklicznym.

banner


Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:
Zobacz więcej