Raport

Epidemia koronawirusa

Londyńska premiera „Dywizjonu 303. Historii prawdziwej”

W londyńskim Muzeum Nauki odbyła się brytyjska premiera polskiej produkcji „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia z Maciejem Zakościelnym, Piotrem Adamczykiem i Antonim Królikowskim w rolach głównych.

„Ziuk. Młody Piłsudski”. Prapremiera nowego serialu TVP

W warszawskim kinie Iluzjon odbył się przedpremierowy pokaz specjalnego odcinka historycznego serialu TVP „Ziuk. Młody Piłsudski”, w którym będzie...

zobacz więcej

Scenariusz filmu został napisany przez Jacka Samojłowicza („Kac Wawa”), Krzysztofa Burdzę i Tomasza Kępskiego w oparciu o bestsellerową powieść Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”, opisującą wkład polskich lotników w obronę Wielkiej Brytanii podczas Bitwy o Anglię (1940).

W uroczystym pokazie wzięła udział większość obsady filmu, a także weterani drugiej wojny światowej oraz wielu członków rodzin polskich pilotów,. Podkreślali w rozmowie z mediami, że liczą na to, że zwiększone zainteresowanie tym tematem przyłoży się do popularyzacji tej historii wśród Brytyjczyków.

96-letni Jan Stangryciuk, który w trakcie drugiej wojny światowej latał m.in. w 300. Dywizjonie Bombowym Ziemi Mazowieckiej, podkreślał przed pokazem filmu, że dla niego najważniejsze jest, aby obraz wzbudził emocje młodszych pokoleń, które mogą stać się kustoszami pamięci o polskich lotnikach.

– Daj Boże, żebym dzisiaj zobaczył ten film i pomyślał, że nasza historia jest niezapomniana. Spotkałem bardzo dużo młodzieży, wśród której czułem się zadowolony z tego, że tyle lat upłynęło, ale ta historia jest niezapomniana – tłumaczył w rozmowie z polskimi mediami. Jak wspominał, wśród pilotów obecny zawsze był „duch braterstwa broni; wszyscy razem czuliśmy się nierozłączni pod każdym względem i każdy oddałby życie za drugiego”.

Aktor Piotr Adamczyk, który w filmie jest odtwórcą jednej z głównych ról - dowódcy dywizjonu 303 Witolda Urbanowicza, tłumaczył w wywiadach, że „wersja, która wejdzie do kin w Wielkiej Brytanii, jest specjalnie zmontowana na potrzeby angielskiego widza - jest trochę inna, trochę dłuższa i jest więcej scen właśnie wyjaśniających (fabułę)”.

W czwartek - jeszcze przed oficjalną premiera, ale po pokazie prasowym - recenzję „Dywizjonu 303” opublikował brytyjski dziennik „The Guardian”. Krytyk gazety wystawił obrazowi niską ocenę zaledwie dwóch gwiazdek na pięć, pisząc krytycznie, że to „hołd dla polskich pilotów w formie prowizorki”.

Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej