„Pjongjang niegotowy do rozmów”. RB ONZ o sankcjach wobec Korei Północnej

Haley poinformowała o rezygnacji Korei Płn. z czwartkowego spotkania (fot. REUTERS/Jonathan Ernst)

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley powiedziała, że Korea Północna odwołała spotkanie z amerykańskim sekretarzem stanu Mikem Pompeo. Według niej „Pjongjang nie był gotowy do tych rozmów”.

Szef NATO chce negocjacji z talibami. „Wzywam, żeby przestali zabijać rodaków”

Sekretarz generalny NATO wezwał talibów do rozmów pokojowych z afgańskim rządem. Jens Stoltenberg mówił o tym w czasie wizyty w Afganistanie....

zobacz więcej

Haley poinformowała o rezygnacji Korei Płn. ze spotkania podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa OZN. Podkreśliła, że teraz to Pjongjang powinien wyjść z inicjatywą spotkania, bo Waszyngton cały czas jest gotów do negocjacji w sprawie likwidacji koreańskiego arsenału nuklearnego.

– Nie ma czasu na opóźnianie tego, co zostało uzgodnione w Singapurze – powiedziała Haley, mając na myśli uzgodnienia z historycznego spotkania amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem, które odbyło się 12 czerwca.

Mike Pompeo miał spotkać się z najbliższym współpracownikiem Kim Dzong Una Kim Yong Czolem, aby dalej rozmawiać na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego oraz omówić przygotowywania do drugiego spotkania Kima z Trumpem. Departament Stanu w ostatniej chwili jednak poinformował, że spotkanie to zostało odwołane, ale nie podał powodów tej decyzji.

Podczas posiedzenia RB ONZ omawiano przed wszystkim kwestię sankcji nałożonych na reżim. Wyrażono dezaprobatę wobec stanowiska Rosji, która wnioskuje o zniesienie restrykcji bankowych na Pjongjang. – Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją humanitarną w Korei Północnej, ale prawdy nigdy nie da się ukryć – podkreśliła Haley.

Według Agencji Reuteraa Rosja chce zniesienia bankowych sankcji na Koreę Płn., bo doprowadziły one do poważnych problemów humanitarnych w tym kraju.

– Uważamy, że taka sytuacja jest absolutnie niedopuszczalna, a postanowienia rezolucji o sankcjach nie powinny być skierowane przeciwko ludności KRLD – brzmi oświadczenie rosyjskiej delegacji.

Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej