Premier Ontario: czuję prawdziwą więź z polską społecznością

Ford przemawiał podczas przyjęcia w parlamencie Ontario z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (fot. REUTERS/Carlo Allegri)

Premier kanadyjskiej prowincji Ontario, konserwatysta Doug Ford, wyraził w chęć odwiedzenia Polski w celu wzmocnienia wymiany handlowej i więzi gospodarczych. Deklaracja padła podczas czwartkowego spotkania z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i delegacją izby w Toronto.

Rzym: Uroczysta msza święta z okazji stulecia niepodległości Polski

W Rzymie w bazylice Matki Bożej Większej została odprawiona uroczysta msza święta z okazji stulecia niepodległości Polski. Odprawił ją watykański...

zobacz więcej

Ford przemawiał podczas przyjęcia w parlamencie Ontario z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, po spotkaniu z polską delegacją.

– Wymiana handlowa między Ontario a Polską wynosi ok. 970 mln dolarów (kanadyjskich - red.) rocznie, na poziomie całego kraju to, zdaje się 2,7 mld dolarów. (...) Jest wiele możliwości na zwiększenie handlu między Polską a Ontario i całą Kanadą, czy mówimy o górnictwie, leśnictwie, czy o przemyśle wytwórczym – mówił – To fantastyczna szansa – dodał.

Dodał, że obiecał przyjechać do Polski z wizytą, bo „naprawdę czuję prawdziwą więź z polską społecznością”.

Jak zaznaczył, w Ontario mieszka ponad pół miliona Polaków, a pierwsi przybyli na teren obecnej prowincji 260 lat temu. – To kawał czasu i chcę wam podziękować - za wasz wkład, za waszą kulturę, wasz zmysł do biznesu – powiedział. Marszałek Karczewski również zapewniał, że współpraca między Polską a Kanadą „może być większa, bardziej dynamiczna, i o to musimy wspólnie zadbać”, a jako szczególnie obiecujący wymienił obszar naukowy i wymiany studentów oraz turystykę.

Organizatorem czwartkowego przyjęcia w parlamencie Ontario był Konsul Generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk oraz deputowani Natalia Kusendova, Kinga Surma i Tom Rakocevic. Oprócz gości z Polski oraz członków partii rządzącej i opozycji w parlamencie prowincji, w uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele organizacji polonijnych i polscy kombatanci w Toronto.

Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej