Apel, by „nie zaprzepaścić osiągnięć III RP”. Generał: nie podpisywałem żadnego listu

Byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa na pikiecie w obronie esebskich emerytur (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Gen. Tadeusz Wilecki zaprzeczył jakoby podpisał list blisko stu emerytowanych generałów głównych formacji mundurowych, w którym zaapelowali, by „nie zaprzepaścić osiągnięć III RP”. Nie podpisywałem żadnego listu. Ktoś posługuje się moim nazwiskiem bez upoważnienia – oświadczył.

„To rodzaj prewencyjnej cenzury. Wydawałoby się, że czasy ul. Mysiej już dawno minęły”

– To nie prezydent miasta powinna decydować o tym, jak ludzie będą obchodzić święto niepodległości. To rodzaj prewencyjnej cenzury, która w Polsce...

zobacz więcej

Blisko stu emerytowanych generałów głównych formacji mundurowych zaapelowało, by „nie zaprzepaścić osiągnięć III RP”. „Nikt kto służył i pracował uczciwie, nie może być wykluczony z polskości” – podkreślono w apelu, który został odczytany przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Wśród nazwisk sygnatariuszy tego listu media wymieniały nazwisko gen. Tadeusza Wileckiego.

„– Nie podpisywałem żadnego listu. Ktoś posługuje się moim nazwiskiem bez upoważnienia. Ja nie znam tego listu. Dopiero w tej chwili wróciłem do Warszawy z daleka i dowiedziałem się, bo tu telefony się grzeją. Ja nie mam nic wspólnego z tym listem – podkreślił gen. Wilecki.

W apelu, podpisanym - jak podawano - m.in. przez generałów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej oraz służb specjalnych, jego sygnatariusze przypomnieli okoliczności odzyskania przez Polskę suwerenności. W ich ocenie było to możliwe dzięki determinacji Polaków pochodzących często ze „zwaśnionych obozów politycznych, ale zaangażowanych we wspólny cel”. „Nikt, kto służył i pracował uczciwie, nie może być wykluczony z polskości, nie wolno mu odmawiać patriotyzmu (...) Nie zgadzamy się na unieważnienie naszych życiorysów, wielu lat ciężkiej służby dla zapewnienia bezpieczeństwa i obronności naszej Ojczyzny” – zaznaczyli generałowie.

Zwrócili się też o „niezaprzepaszczenie osiągnięć III RP”. „Nie wolno dzielić Polaków na różne sorty (...)Nie dajmy zmarnować zdobytej niepodległości” – oświadczyli. W apelu podkreślono, że to na oficerach formacji mundurowych, a także pracownikach administracji, spoczywa odpowiedzialność za państwo i jego niepodległość.

Min. Ziobro o śledztwie ws. „urodzin Hitlera”: Wydarzenie mogło być prokurowane za pieniądze

– Zebrane w sprawie dowody wskazują na możliwą wersję związaną z prokurowaniem tego wydarzenia za pieniądze, która była warunkowana przez określone...

zobacz więcej

Wśród sygnatariuszy apelu znaleźć się mieli m.in.: b. zastępca naczelnego dowódcy NATO ds. transformacji gen. Mieczysław Bieniek, b. oficer służb PRL i b. szef UOP gen. Gromosław Czempiński, b. szef ABW gen. Krzysztof Bondaryk, byli dowódcy Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch i gen. Mieczysław Gocuł, b. inspektor Sił Powietrznych gen. Tomasz Drewniak, b. Komendant Główny Policji gen. Marek Działoszyński, b. szef WSI gen. Marek Dukaczewski oraz b. szef Biura Ochrony Rządu gen. Marian Janicki.

Resort obrony narodowej nie komentuje

W październiku 2017 r. zaczęła działać tzw. ustawa dezubekizacyjna. Na jej podstawie prawie 39 tys. b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL ma obniżone emerytury i renty; nie mogą być one wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Na podstawie tych przepisów obniżono emerytury i renty za okres „służby na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP).

Emerytury b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS: emerytura - 2,1 tys. zł (brutto), renta - 1,5 tys., renta rodzinna - 1,7 tys.

Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej