Finlandia: Władze będą dążyć do rozwiązania sytuacji Rosji w Radzie Europy

Rosja zaprzestała opłacania składek członkowskich w organizacji na początku ubiegłego roku (fot. Maxim Shipenkov/Pool via REUTERS)

Celem Finlandii jest zatrzymać Rosję w strukturach Rady Europy – powiedział fiński minister spraw zagranicznych Timo Soini. W ten sposób odniósł się do ryzyka wyjścia Rosji ze struktur RE w związku z ograniczeniem jej praw w tej organizacji i wstrzymaniem przez nią płacenia składek.

Europosłowie apelują do Merkel o wstrzymanie budowy Nord Stream 2

Kilkudziesięciu europosłów z różnych partii politycznych oraz posłów parlamentów narodowych zaapelowało w liście do kanclerz Niemiec Angeli Merkel...

zobacz więcej

Przedstawił także inne priorytety na czas rozpoczynającego się w drugiej połowie listopada półrocznego przewodnictwa Finlandii w Komitecie Ministrów RE.

W obecności sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda minister spraw zagranicznych Finlandii Timo Soini zaprezentował w Helsinkach program fińskiego przewodnictwa w RE.

Według sekretarza generalnego Europie grozi nowa linia podziału.

– Istnieje realne zagrożenie, że przed Europą nie tylko Brexit, ale także Ruxit – przyznał Jagland.

Przedstawił także inne priorytety na czas rozpoczynającego się w drugiej połowie listopada półrocznego przewodnictwa Finlandii w Komitecie Ministrów RE.


W obecności sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda minister spraw zagranicznych Finlandii Timo Soini zaprezentował w Helsinkach program fińskiego przewodnictwa w RE.


Według sekretarza generalnego Europie grozi nowa linia podziału. – Istnieje realne zagrożenie, że przed Europą nie tylko brexit, ale także ruxit - przyznał Jagland. Norweski polityk odniósł się w ten sposób do ryzyka opuszczenia przez Rosję struktur Rady Europy.


Rosja zaprzestała opłacania składek członkowskich w organizacji na początku ubiegłego roku w proteście przeciw ograniczeniu jej praw w RE w związku z dokonaną w 2014 r. aneksją Krymu. Rosja, która stała się członkiem RE w 1996 r., zapewniała tej organizacji jedną z największych składek.

Według szefa fińskiego MSZ opuszczenie przez Rosję Rady byłoby złym scenariuszem nie tylko dla Europy, ale także dla samej Rosji. Soini zadeklarował, że Finlandia w trakcie swojej przewodnictwa zamierza zrobić wszystko, by Rosja wznowiła opłacanie składki i nie opuściła organizacji.

Przypomniano, że wyjście Rosji z RE oznaczałoby, że 140 mln jej obywateli znalazłoby się poza nadzorem Rady, m.in. w kwestii praw człowieka.


Soini zwrócił uwagę, że kiedy jest się członkiem organizacji, trzeba także opłacać składki członkowskie i dotyczy to wszystkich. – Jeśli się nie płaci, nie można otrzymywać korzyści z członkostwa – podkreślił.


W przemówieniu minister przyznał, że Finlandia sama nie rozwiąże tego problemu i będzie dążyć do zaangażowania w to wszystkich krajów, w szczególności Francji, która przejmie przewodnictwo od Finlandii.


Oprócz tego zgodnie z przedstawionym w czwartek programem przewodnictwa w RE fińskie władze zamierzają skoncentrować się na procesie reformowania Rady - jej struktury oraz metod działania.

Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej