Żaryn: Zeznania ws. materiału „Superwizjera” zostały poddane wstępnej weryfikacji

Chodzi o wydarzenia z maja ubiegłego roku z Wodzisławia Śląskiego (fot. ABW)

Zeznania Mateusza S. w sprawie wydarzenia nazwanego „urodzinami Hitlera” zostały poddane wstępnej weryfikacji przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb Stanisław Żaryn.

Min. Ziobro o śledztwie ws. „urodzin Hitlera”: Wydarzenie mogło być prokurowane za pieniądze

– Zebrane w sprawie dowody wskazują na możliwą wersję związaną z prokurowaniem tego wydarzenia za pieniądze, która była warunkowana przez określone...

zobacz więcej

Chodzi o wydarzenia z maja zeszłego roku z Wodzisławia Śląskiego. Portal wPolityce.pl napisał, że z organizacją wydarzenia nazwanego "urodzinami Hitlera" mogła mieć związek stacja telewizyjna TVN.

Według portalu Mateusz S., szef stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”, otrzymał 20 tys. zł za przygotowanie wydarzenia. Warunkiem miało być uczestnictwo w nim pod zmienionym nazwiskiem dziennikarki „Superwizjera” – współautorki wyemitowanego w styczniu tego roku reportażu z nagraniami z imprezy.

Stanisław Żaryn ujawnił, że zeznania mężczyzny stanowią spójną całość.

– Z analiz wynikło, że Mateusz S. po spotkaniu z dwoma mężczyznami zaczął wydawać większe pieniądze, co może uprawdopodabniać tezę, że rzeczywiście przyjął wtedy jakieś korzyści majątkowe. Na pewno cała sprawa wymaga jeszcze dalszych weryfikacji i ustaleń w toku dalszego śledztwa – wyjaśnił Stanisław Żaryn. W oświadczeniu wydanym w odpowiedzi na publikację portalu wPolityce.pl redakcja programu „Superwizjer” zaprzeczyła, aby jakikolwiek członek ekipy TVN biorącej udział w realizacji reportażu „Polscy neonaziści” przekazał jakiekolwiek pieniądze Mateuszowi S. ps. „Sitas” lub komukolwiek, kto brał udział w organizacji urodzin Adolfa Hitlera w lesie w okolicy Wodzisławia Śląskiego.

Redakcja poinformowała, że rozważa podjęcie kroków prawnych w związku naruszeniem dóbr osobistych autorów reportażu oraz stacji TVN poprzez powielanie takich informacji.

Powołując się na informacje podawane przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach, że Mateusz S. został zatrzymany 23 stycznia 2018 r. przez ABW i usłyszał zarzuty, „Superwizjer” twierdzi, że nie mógł on w tym postępowaniu złożyć zeznań, na które powołuje się portal wPolityce.pl.

„Mógł składać wyjaśnienia, w trakcie których mógł dowolnie formułować linię obrony, mówiąc wprost mógł kłamać w swojej obronie” – czytamy w oświadczeniu.

Według prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry ustalenia prokuratury potwierdzają, że warunkiem umowy było pojawienie się na imprezie kobiety, która okazała się dziennikarką TVN. Jak poinformował, śledczym udało się też potwierdzić, że zleceniodawcy wręczyli pieniądze jednemu z organizatorów.

Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:
Zobacz więcej