Błąd autopilota. 13 sekund dzieliło pasażerów od śmierci

Piloci w ostatnim momencie poderwali maszynę i wyrównali lot (fot. Wiki/Alf van Beem)

Samolot brytyjskiej linii Flybe ledwie uniknęła katastrofy, gdy przez błąd autopilota zaczęła gwałtownie spadać. W opublikowanym właśnie raporcie wskazano, że od uderzenia w ziemię maszynę dzieliło 13 sekund.

O krok od tragedii. Linie lotnicze ukarane za incydent z paleniem w kokpicie

Linie Air China zostały ukarane za niedawny incydent, związany z zapaleniem papierosa w kokpicie samolotu przez jednego z pilotów. Chiński narodowy...

zobacz więcej

Do incydentu doszło 11 stycznia. Bombardier Dash 8 Q400 leciał z Belfastu w Północnej Irlandii do Glasgow. Po osiągnięciu wysokości 500 metrów samolot zaczął nagle gwałtownie spadać.

Dopiero gdy maszyna osiągnęła wysokość 280 metrów, piloci zdołali wyłączyć autopilota, poderwali maszynę i wyrównali lot. Następnie kontynuowali lot do Glasgow, gdzie samolot bezpiecznie wylądował.

Brytyjska Komisji Badania Wypadków Lotniczych (AAIB) oceniła, że była to „bardzo groźna sytuacja”. Uznano, że miała związek z błędnym ustawieniem autopilota. Eksperci stwierdzili, że bombardier był zaledwie 13 sekund od katastrofy.

Media informują, że po incydencie przewoźnik wprowadził szereg środków bezpieczeństwa w zakresie szkoleń na symulatorach i list kontrolnych przed startem.Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej