Mural dla Niepodległej. Można go podziwiać z pociągu [WIDEO]

W podobne grafiki pomalowane są także lokomotywy, które kursują tylko po Polsce, ale także wjeżdżają np. do Berlina – tłumaczył prezes PKP Intercity, Marek Chraniuk (fot. YT/PKP Intercity)

PKP Intercity odsłoniło mural poświęcony stuleciu niepodległości Polski. Znajduje się na ścianie kamienicy na warszawskim Solcu, tuż przy wiadukcie stołecznej linii średnicowej – najbardziej ruchliwej trasy kolejowej w Polsce. Jest doskonale widoczny z okien każdego przejeżdżającego tędy pociągu.

Pilot dywizjonu 304 patrzy na Sanok z muralu

Dwóch artystów upamiętniło muralem sanockiego bohatera wojennego, pilota dywizjonu 304 Ludwika Krempę. Arkadiusz Andrejkow i Marek Szatkowski na...

zobacz więcej

Malowidło pokryło ścianę budynku po południowej stronie wiaduktu kolejowego, od strony torów podmiejskich, ale jest widoczne także dla pasażerów pociągów dalekobieżnych.

– To kolejny etap podkreślania naszego udziału w obchodach Święta Niepodległości. W podobne grafiki pomalowane są także lokomotywy, które kursują nie tylko po Polsce, lecz np. wjeżdżają do Berlina – powiedział prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Na muralu można rozpoznać charakterystyczne obiekty kilku polskich miast. Do powstania projektu przyczynili się pasażerowie, którzy mogli przesyłać przewoźnikowi swoje graficzne propozycje.

Malowidło znajduje się po prawej stronie, patrząc z pociągów jadących w kierunku wschodnim (niedługo po wyjeździe z tunelu średnicowego i minięciu przystanku Warszawa Powiśle) lub po lewej, patrząc z pociągów jadących w kierunku zachodnim (niedługo po przejechaniu mostu przez Wisłę). Youtube: Czterotorowa linia średnicowa przechodząca przez centrum stolicy to najbardziej obłożona ruchem linia kolejowa w Polsce. Po samych torach podmiejskich przejeżdża w ciągu doby ponad 500 pociągów, ponad 300 kolejnych korzysta z torów dalekobieżnych.

Uczestniczący w uroczystości odsłonięcia muralu podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel żartobliwie nawiązał do – schludnie zamalowanej – rury spustowej przechodzącej przez środek muralu.

– To na razie nie jest jeszcze nasz projekt hyperloopa – powiedział Bittel.

Hyperloop, czyli kolej próżniowa, to koncepcja superszybkiego pociągu poruszającego się z bardzo wysoką prędkością (ok. 1,2 tys. km/h) w tunelu z obniżonym ciśnieniem (do ok. 1 proc. ciśnienia atmosferycznego), co zmniejsza opory powietrza.

banner


Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:
Zobacz więcej