RAPORT

Pogarda

„Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Wystawa w Łazienkach

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Zbigniew Wawer podczas uroczystości otwarcia wystawy „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Zbigniew Wawer podczas uroczystości otwarcia wystawy „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

„Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” to najnowsza wystawa w Muzeum Łazienki Królewskie, eksponująca ordery i odznaczenia, mundury, dokumenty oraz portrety wybitnych Polaków, uhonorowanych za zasługi dla Polski.

Wystawa po 100 latach od zwolnienia marszałka Piłsudskiego z twierdzy magdeburskiej

W niemieckim Magdeburgu otwarto wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. To miejsce szczególne także dla historii Polski, bo to właśnie tam przez...

zobacz więcej

Podczas otwarcia wystawy zrealizowanej w ramach programu „Niepodległa” minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślał, że wystawione ordery i odznaczenia przyznawano Polakom za najbardziej heroiczne czyny dla Ojczyzny.

– To właśnie owe czyny i pełna wyrzeczeń praca kryją się za każdym z tych zgromadzonych na tej niepowszedniej wystawie eksponatów – dodał wicepremier.

„Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” to pierwsza ekspozycja, która w przekrojowy sposób ukazuje historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII wieku do współczesności.

Wicepremier Piotr Gliński zaznaczał, że główną dewizą otrzymujących te szczególne odznaczenia osób było hasło „Bóg-Honor-Ojczyzna”, „które jednoznacznie określiło wartości, które były i pozostaną dla każdego Polaka najważniejsze”.

Na ekspozycję składa się prawie tysiąc obiektów pochodzących z polskich i zagranicznych zbiorów, w tym z europejskich muzeów, m. in. ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, Muzeum Armii, Muzeum Legii Honorowej w Paryżu, Królewskiego Muzeum Armii i Historii Wojskowości w Brukseli, a także Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.

Najcenniejszymi eksponatami na wystawie są: Ordery Orła Białego należące do garnituru diamentowego i rubinowego Augusta II, szpada pochodząca z garnituru rubinowego, Order Orła Białego Józefa Wybickiego, twórcy Mazurka Dąbrowskiego, krzyż Orderu Virtuti Militari z numerem „1”, którym marszałek Józef Piłsudski odznaczył Lwów, a także ordery po marszałku Ferdynandzie Fochu oraz Order Orła Białego papieża Jana Pawła II.

Prezydent: Pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego

– Bądźmy tego dnia rzeczywiście uśmiechnięci, pokażmy serdeczność. Liczę, że taki będzie 11 listopada w tym roku – wielkie, wspaniałe, absolutnie...

zobacz więcej

Projekt „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-22. Wystawa ma Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Patronat Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronami medialnymi są: Polskie Radio, „Rzeczpospolita”, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia, „Mówią Wieki” i „Spotkania z zabytkami”.

Wystawę można oglądać do 3 lutego w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim i Podchorążówce. W listopadzie, w czasie akcji „Darmowy listopad”, zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne.

banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej