Możliwe amerykańskie sankcje za Nord Stream 2. „Jedna z opcji”

Nord Stream 2 miałby rozpocząć dostarczanie gazu już w przyszłym roku (fot. Carsten Koall/Getty Images)

Stany Zjednoczone nie wykluczają sankcji w odpowiedzi na gazociąg Nord Stream 2 – oświadczył w Warszawie amerykański sekretarz energii Rick Perry. Powtórzył, że Waszyngton sprzeciwia się rosyjsko-niemieckiej inwestycji.

Ukraina będzie domagać się odszkodowania od Rosji ws. Nord Stream 2

Ukraina pogodziła się z perspektywą powstania kontestowanego przez nią gazociągu Nord Stream 2, ale zamierza na drodze arbitrażu domagać się od...

zobacz więcej

Stany Zjednoczone od miesięcy mówią, że projekt drugiej nitki Gazociągu Północnego jest wbrew bezpieczeństwu energetycznemu w Europie. Prezydent Donald Trump wielokrotnie krytykował w tej sprawie Niemcy i namawiał Berlin do kupna amerykańskiego gazu.

Amerykanie nie wykluczali nałożenia sankcji na firmy, które uczestniczą w projekcie, choć podkreślali, że jest to jedynie jedna z opcji.

Powtórzył to czwartek w Warszawie Rick Perry. – Stany Zjednoczone nie wspierają Nord Stream 2 i nie widzę żadnego sygnału, jakobyśmy mieli kiedykolwiek wspierać ten projekt. Sankcje są jedną z opcji prezydenta – mówił Perry.

Gazociąg Nord Stream 2 jest budowany przez rosyjski Gazprom. W projekcie uczestniczą też firmy z Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii i Francji. W zamyśle, gazociąg ma podwoić ilość gazu, dostarczanego z Rosji do Niemiec, z pominięciem Polski i Ukrainy.

Planowana przez Rosję inwestycja po dnie Morza Bałtyckiego miałaby rozpocząć dostarczanie gazu już w przyszłym roku.

Mocny sprzeciw

Projektowi sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i Słowacja. Polskie władze chcą, aby Komisja Europejska uznała inwestycję za podlegającą unijnemu prawu. W ten sposób Nord Stream 2 miałby się stać dla rosyjskiego Gazpromu nieopłacalny.

Amerykański Departament Skarbu poinformował, że w związku z aneksją Krymu przez Rosję nakłada sankcje na obywatela Rosji, dwóch obywateli Ukrainy i dziewięć podmiotów w Rosji i na Ukrainie. Dwie osoby i jedna spółka zostały objęte sankcjami w związku z łamaniem praw człowieka; osiem podmiotów i kolejna osoba podlegają restrykcjom z „powodu wspierania interesów Rosji na ukraińskim Krymie” – głosi komunikat.

Jeden z tych ośmiu podmiotów jest bezpośrednio lub pośrednio kontrolowany przez bank Rossija, objęty już w 2014 r. sankcjami USA w związku z aneksją Krymu, a kolejne to ministerstwo bezpieczeństwa państwowego samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy oraz prywatna inwestycja w Jałcie Mrija Kurort i Spa; w budowę tego projektu około 300 mln dolarów zainwestował również objęty sankcjami rosyjski Sbierbank.

Departament Skarbu podkreślił w oświadczeniu, że nałożenie tych nowych sankcji jest wyrazem „niezłomnego partnerstwa USA z Ukrainą i Unią Europejską” oraz opozycji wobec aneksji Krymu i jego okupacji, a także „użycia siły do kontrolowania części ukraińskiego regionu Doniecka i Ługańska”.

Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:
Zobacz więcej