„Ekipa polityczna, która sprawowała władzę, stoi za licznymi prowokacjami na marszach”

– Nie było podstaw prawnych, by uchylić zgodę na organizację Marszu Niepodległości. To był przejaw politycznej historii, wiadomo, że sąd powinien to uchylić – powiedział Piotr Gliński w programie „Gość Wiadomości”. Wicepremier i minister kultury zachęcił do udziału w państwowych uroczystościach setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Jest decyzja ws. zakazu Marszu Niepodległości w Warszawie

Warszawski Sąd Okręgowy uchylił decyzję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ws. zakazu organizacji Marszu Niepodległości przez środowiska...

zobacz więcej

– To przecież ekipa polityczna, z którą związana jest pani prezydent, była wiceprezes partii, która sprawowała władzę, stoi za licznymi prowokacjami, które w czasie tych marszów się odbywały – zauważył minister. Jego zdaniem opozycji „zależy na tym, żeby podbijać złe emocje, robić afery”.

Gliński zaapelował o uczestnictwo w państwowym marszu oraz w koncercie „Dla Niepodległej”, który odbędzie się na Stadionie Narodowym 10 listopada. – Mam nadzieję, że to będzie wielkie, radosne i wspólnotowe wydarzenie – powiedział o koncercie.

Jak przypomniał minister kultury, 12 listopada premierę będzie miał film „Niepodległa”, zmontowany z nieznanych większości kronik filmowych z lat 1914-23. Z kolei 11 listopada premierę ma mieć również serial „Ziuk. Młody Piłsudski”, który wicepremier nazwał mianem „serialu przygodowo-łotrzykowskiego”, sensacyjnego, opowiadającego o akcjach bojowych przyszłego marszałka i jego otoczenia.

Wicepremier zareklamował także akcję „Niepodległa do Hymu”, w którą włączyło się 700 miejsc w Polsce i 50 na świecie. – Mamy zgłoszenia od Nowej Zelandii po Limę w Peru – powiedział.

Festiwal „Niepodległa”, organizowany głównie na Krakowskim Przedmieściu, jest przeznaczony głównie dla rodzin. – Będzie można spędzić ten dzień, dotykając polskiej historii, będą rekonstruktorzy, stare samochody, gry uliczne – powiedział.

banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:
Zobacz więcej