Sąd Apelacyjny: Rutkowski nie jest detektywem. Skazany zapowiada kasację

Krzysztof Rutkowski nie zamierza przerywać działalności (fot. arch. PAP/Aleksander Koźmiński)

Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał wyrok pierwszej instancji, który skazał Krzysztofa Rutkowskiego na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu i 20 tys. zł grzywny. Zarzutów było wiele, m.in. prowadzenie działalności detektywistycznej bez wpisu do rejestru. Z tego wynika, że najsłynniejszy detektyw w Polsce nie jest detektywem. Skazany zapowiada kasację.

Kasacja oddalona. Wyrok 1,5 roku więzienia dla Rutkowskiego w sprawie mafii paliwowej prawomocny

Sąd Najwyższy oddalił kasację skazanych w procesie tzw. śląskiego gangu paliwowego. Oznacza to, że wyrok 1,5 roku więzienia za wypranie 2,3 mln zł...

zobacz więcej

W uzasadnieniu sędzia wskazała, że nie ma najmniejszej wątpliwości co do popełnienia przestępstwa formalnego, ponieważ Rutkowski wykonywał czynności typowo detektywistyczne, nie zaś doradcze.

Drugim zarzutem było kierowanie bezprawnym pozbawieniem wolności trzech osób. Według stanowiska obrony Rutkowski miał działać w stanie wyższej konieczności, a jego czyn stanowił w istocie zatrzymanie obywatelskie na gorącym uczynku.

- Nie można mówić o stanie wyższej konieczności, bo, jak mówili świadkowie, przed akcją odbyła się narada – stwierdziła sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Wraz z detektywem sąd skazał jeszcze Radosława Dz., Krzysztofa P. i Tomasza B. Rutkowski zapowiada jednak kasację wyroku, który określił mianem „potwornego i nieadekwatnego”.

Nie zamierza natomiast przerywać działalności. Będzie rzecznikiem biura detektywistycznego i właścicielem biura doradczego.

Wcześniej sądy skazywały już Krzysztofa Rutkowskiego za naruszenie dóbr osobistych podczas zatrzymania, bezprawne zatrzymanie (sąd w Belgii), uczestniczenie w tzw. śląskiej mafii paliwowej i siłowe wejście na teren Rafinerii Nafty w Gorlicach (nieprawomocny wyrok z 2014 r.).

banner


Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:
Zobacz więcej