Egipt zakaże burek? Władze chcą walczyć z ekstremizmem

Jeżeli przepisy wejdą w życie, za noszenie burek będzie groziła grzywna (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)

W Egipcie trwa dyskusja na temat wprowadzenia zakazu noszenia burek przez kobiety. Media wskazują, że to element kampanii rządowej na rzecz walki z islamskim ekstremizmem.

Odwet za atak na Koptów. Egipskie służby zabiły domniemanych zamachowców

Egipskie siły bezpieczeństwa zabiły 19 islamskich bojowników podejrzanych o piątkowy atak na koptyjskich chrześcijan w prowincji Minya. Do zamachu...

zobacz więcej

Deputowany Ghada Ajami złożył projekt ustawy przewidujący kary grzywny w wysokości tysiąca egipskich funtów (około 56 dolarów) dla kobiety, która nie dostosuje się do przepisów. W przypadku recydywy kara będzie dwukrotnie wyższa.

Zakaz ma obowiązywać w szpitalach, klinikach, szkołach, kinach, teatrach, bibliotekach publicznych, muzeach, urzędach i wszystkich innych miejscach publicznych „w każdym okresie i we wszystkich okolicznościach”. Ajami wyjaśnił, że projekt „wspiera wysiłki rządu walczącego z terroryzmem”.

Egipski politolog Ahmad Sharbini przyznał, że kraj „wchodzi w okres niestabilności spowodowany działalnością radykalnych grup islamistycznych”. Przyznał, że burki stwarzały zagrożenie dla bezpieczeństwa, gdyż wiele kobiet i mężczyzn terrorystów wykorzystywało je, żeby zakraść się na miejsce planowanych zamachów.

Od pięciu lat egipskie służby zwalczają komórki islamskich ekstremistów, głównie Państwa Islamskiego, które działa na Półwyspie Synaj. Tamtejsze prawo rozszerzyło definicję „grup terrorystycznych” również o zdelegalizowane Bractwo Muzułmańskie.

Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:
Zobacz więcej