RAPORT

Pogarda

Polska i USA podpisały deklarację o współpracy ws. bezpieczeństwa energetycznego

Najnowsze

Popularne

Minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz sekretarz ds. energii USA Rick Perry podpisali deklarację o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Współpraca ma dotyczyć m.in. bezpieczeństwa dostaw gazu i energetyki jądrowej.

– Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie polityki energetycznej ma strategiczne znaczenie dla Polski, a wizyta sekretarza ds. energii USA Ricka Perry'ego, to nowy rozdział we wspólnych relacjach – podkreślił na konferencji prasowej minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Podpisane porozumienie zostało zawarte między departamentem energii USA i polskim Ministerstwem Energii. – Konsultacje wskazują na duży potencjał współdziałania na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa elektroenergetycznego Polski i obopólnej korzystnej współpracy biznesowej – ocenił minister. Wyjaśnił, że w toku konsultacji między polskimi i amerykańskimi partnerami – co znalazło też odzwierciedlenie w podpisanej deklaracji – są takie obszary jak bezpieczeństwo dostaw gazu, energetyka jądrowa oraz cyberbezpieczeństwo.

Poinformował, że w piątek deklaracja miałaby zostać „doprecyzowana” podczas wizyty Perry'ego w terminalu w Świnoujściu. Sekretarz spotka się tam z Piotrem Naimskim, pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. To doprecyzowanie – zdaniem ministra – miałoby pozwolić „znaleźć rozwiązania, jeśli chodzi o nasze problemy energetyczne”. Wskazał, że w perspektywie 2030 roku zapotrzebowanie na energię w Polsce zwiększy się o 20-25 proc. Wyzwaniem jest również unijna polityka klimatyczno-energetyczna i wynikająca z niej redukcja emisji CO2.

Tchórzewski wskazał tu na polski projekt budowy elektrowni jądrowej, która „ma stanowić istotny komponent miksu energetycznego”. Dodał, że kwestia energii jądrowej i współpracy na tym polu z USA była też przedmiotem czwartkowego spotkania Perre'ego z premierem Mateuszem Morawieckim.

teraz odtwarzane
Umowa na dostawy amerykańskiego gazu

Prezydent: PGNiG zawarł umowę na dostawy LNG z USA do terminalu w Świnoujściu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w czwartek wiążącą umowę długoterminową na zakup gazu ziemnego LNG z firmą Cheniere Marketing...

zobacz więcej

Finansowanie elektrowni jądrowej

Szef resortu energii zwrócił uwagę, że chcąc budować elektrownię jądrową ważny jest nie tylko aspekt technologii, ale również sposobu jej finansowania. Ocenił, że „jest możliwe domówienie się w obu tych sprawach” z partnerami amerykańskimi, choć jest zdecydowanie za wcześnie, by tę sprawę przesądzić.

Sekretarz ds. energii USA podkreślił na konferencji, że podpisanie deklaracji jak i jego wizyta to „jasny sygnał ze strony USA, że silnie popierają propolską i proeuropejską politykę bezpieczeństwa energetycznego”.

Perry ocenił, że bezpieczeństwo energetyczne państw wymaga dywersyfikacji dostaw np. gazu, czy zdywersyfikowanej struktury państw, z których pochodzą dostawy. – To dlatego sprzeciwiamy się projektowi Nord Stream 2, który zwiększałby jeszcze bardziej niebezpieczne uzależnienie wielu krajów europejskich od Rosji – zaznaczył.

Perry zadeklarował, że USA nie wspierają tego projektu, dlatego też wspierają wysiłki m.in. Polski w dywersyfikacji dostaw błękitnego paliwa. – Jestem przekonany, że amerykańskie LNG może zapewnić dodatkową opcję, jeśli chodzi o unijne cele, by dywersyfikować dostawy. Jesteśmy przygotowani, by być konkurencyjnym, wiarygodnym i przejrzystym dostawcą – zapewnił.

Sekretarz dodał, że w 2017 roku USA po raz pierwszy od 1957 roku stały się eksporterem netto gazu ziemnego. – Jesteśmy w stanie rocznie zapewnić 112 mld metrów sześciennych gazu – zaznaczył.

Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej