Jest decyzja ws. zakazu Marszu Niepodległości w Warszawie

Warszawski Sąd Okręgowy uchylił decyzję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ws. zakazu organizacji Marszu Niepodległości przez środowiska narodowe. Odwołanie złożyło Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Bąkiewicz: Złożyliśmy odwołanie od decyzji o zakazie Marszu Niepodległości

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości złożyło w czwartek w Sądzie Okręgowym w Warszawie odwołanie od decyzji prezydent stolicy Hanny...

zobacz więcej

Decyzja sądu zapadła na jawnym posiedzeniu, z udziałem stron postępowania. – Wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawa (...) prawo do zgromadzeń jest chronione konstytucją – wskazał w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Michał Jakubowski. Dodał, że decyzja o zakazie „jest możliwa po starannym zbadaniu sprawy i musi zawierać przekonujące uzasadnienie”.

Jak podkreślił sędzia, w sprawie tej organ gminy nie uprawdopodobnił okoliczności, że w związku z tą manifestacją może dojść do zagrożenia życia i zdrowia oraz mienia w znacznych rozmiarach, a to była główna przesłanka wydanego zakazu.

„Zwyciężyliśmy! Marsz Niepodległości przejdzie w Warszawie! Odwołanie, które złożyliśmy jako Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zostało uznane przez sąd jako zasadne. Ustępująca Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nadużyła swojej władzy. Złożymy w związku z tym zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez odchodzącą prezydent stolicy” - zapowiedzieli w swoim oświadczeniu, zamieszczonym m.in. w mediach społecznościowych, członkowie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Jak przekazała w czwartek przed południem PAP sędzia Sądu Okręgowego Sylwia Urbańska, od postanowienia sądu w tej sprawie stronom przysługuje zażalenie do sądu apelacyjnego, które należy złożyć w ciągu 24 godzin od wydania postanowienia. Natomiast sąd apelacyjny rozpoznaje zażalenie w ciągu 24 godzin od złożenia pisma.

Wrocławski sąd uchylił decyzję Dutkiewicza. Marsz jednak się odbędzie

Sąd Okręgowy we Wrocławiu uchylił w czwartek zakaz organizacji Marszu Polski Niepodległej, który wydał we wtorek prezydent Wrocławia Rafał...

zobacz więcej

Kwestie bezpieczeństwa

Gronkiewicz-Waltz wydała w środę decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, współtworzone m.in. przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego i Ruchu Narodowego.

Podczas konferencji prasowej prezydent uzasadniała swoją decyzję kwestiami bezpieczeństwa. Jej zdaniem w związku z tymczasowymi brakami kadrowymi w policji trudno byłoby je zapewnić uczestnikom i mieszkańcom.

Do słów prezydent Warszawy odniosła się Komenda Stołeczna Policji; w stanowisku opublikowanym na Twitterze zarzuciła Gronkiewicz-Waltz „próbę wciągnięcia policji w grę”, w której stanowisko funkcjonariuszy jest jedynym uzasadnieniem zakazu marszu.

Po tej decyzji prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz ocenił, że nie ma żadnych podstaw prawnych, by manifestacja się nie odbyła. Wiceprezes stowarzyszenia Witold Tumanowicz zapowiedział wówczas, że stowarzyszenie odwoła się do sądu od decyzji prezydent Warszawy. Mówił też, że w ostateczności odbędzie się marsz na zasadzie zgromadzenia spontanicznego.

– Jesteśmy pewni, że (decyzja sądu) będzie pozytywna dla nas, czyli uchyli zakaz zgromadzenia. Spotykamy się 11 listopada o godz. 14 na Rondzie Dmowskiego – stwierdził Bąkiewicz.
banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej