Czaputowicz: Zrównywanie PiS z eurosceptykami niewłaściwe i nieuprawnione

Dzięki polskiemu rządowi UE ma szanse się zreformować – wskazuje Jacek Czaputowicz (fot. PAP/Tomasz Gzell)

– Nie chcemy być i nie jesteśmy żadnym problemem wewnętrznym dla UE; uważamy, że dzięki polskiemu rządowi Unia może się zreformować i przez to ograniczyć nastroje eurosceptyczne – zadeklarował Jacek Czaputowicz. Zdaniem szefa MSZ „niewłaściwe i nieuprawnione” jest stawianie PiS w jednym rzędzie z Marine Le Pen.

Skandaliczne słowa Verhofstadta. Polscy europosłowie protestują

Część polskich europosłów domaga się interwencji w sprawie słów Guya Verhofstadta, holenderskiego europosła z Belgii, przewodniczącego grupy...

zobacz więcej

Czaputowicz skomentował w ten sposób słowa Manfreda Webera, który uzyskał nominację Europejskiej Partii Ludowej do ubiegania się w jej imieniu o stanowisko szefa Komisji Europejskiej.

W czasie poprzedzającej głosowanie debaty w Helsinkach stwierdził on, że UE musi się mierzyć z dwoma rodzajami wrogów - zewnętrznymi, w których interesie leży słaba Unia, takich jak Rosja czy Chiny, a także wewnętrznymi. W tej drugiej grupie wymienił m.in. liderkę francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen oraz PiS w Polsce.

Pytany o tę wypowiedź Czaputowicz ocenił, że zrównywanie ze sobą dwóch zupełnie odrębnych ugrupowań, Frontu Narodowego Marine Le Pen oraz Prawa i Sprawiedliwości, jest "niewłaściwe" i "nieuprawnione".

– Nie wiem, co pan przewodniczący Weber miał na myśli, krytykując PiS. Na pewno nie chcemy być i nie jesteśmy żadnym problemem wewnętrznym dla Unii, wręcz odwrotnie, uważamy, że dzięki rządowi polskiemu Unia ma szanse się zreformować, tak że nastroje eurosceptyczne, nastroje krytyczne, których wyrazicielem jest m.in. Front Narodowy we Francji, będą ograniczane – powiedział minister.

Tusk szkodzi porozumieniu z KE. „Rozpowiada po Brukseli, że PiS go aresztuje”

Donald Tusk rozpowiada po Brukseli, że PiS go aresztuje i jego syna także – ujawnia powołując się na swoich informatorów portal rmf24.pl. Kolejny z...

zobacz więcej

Jak dodał, błędem instytucji europejskich jest nieumiejętność odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne i niemożność zreformowania się; zdaniem Czaputowicza nieumiejętność ta jest jednocześnie „źródłem wzrostu euro sceptycyzmu”.

Zwrócił uwagę, że partia Le Pen jest ugrupowaniem eurosceptycznym, krytykowanym za pewien radykalizm, podczas gdy PiS stworzył „rząd bardzo proeuropejski”, który z sukcesami reformuje państwo polskie, co przejawia się m.in. w „wysokim wzroście gospodarczym”.

– Innymi słowy Polska przyczynia się do wzrostu całej UE, do ożywienia, do reformy, do poprawy tej sytuacji - mówił Czaputowicz.

Odnosząc się do kandydatury Webera na przewodniczącego Komisji Europejskiej szef MSZ zaznaczył jednocześnie, że jako przewodniczący frakcji EPL w Parlamencie Europejskim był on dotąd oceniany w Polsce pozytywnie, „jako osoba, która rozumie Europę Środkową, rozumie Polskę i jest bardzo ostrożna w krytyce, nieuzasadnionej naszym zdaniem krytyce państw tego regionu”.

banner


Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej