RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Stanisław Gawłowski może wrócić do aresztu. Jest decyzja sejmowej komisji

Gawłowski nie bierze udziału w posiedzeniu komisji.(fot. arch. PAP/Jacek Turczyk)

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych opowiedziała się w czwartek za uchyleniem immunitetu oraz wyrażeniem zgody na zastosowanie tymczasowego aresztu wobec Stanisława Gawłowskiego (PO).

Gawłowski: Niczego, co zrobiłem w swoim życiu, się nie wstydzę

– Jestem posłem Rzeczypospolitej, dumnym posłem, niczego, co zrobiłem w swoim życiu, się nie wstydzę – oświadczył Stanisław Gawłowski. Poseł...

zobacz więcej

Komisja rozpatrzyła w czwartek wniosek Prokuratury Krajowej w Szczecinie, która chce postawić politykowi PO zarzuty popełnienia dwóch nowych przestępstw – jednego o charakterze korupcyjnym i drugiego polegającego na praniu brudnych pieniędzy.

Gawłowski, który wiosną tego roku otrzymał już pięć zarzutów, w tym część o charakterze korupcyjnym i spędził trzy miesiące w areszcie, nie brał udziału w posiedzeniu komisji.

Wiceszef komisji regulaminowej Tomasz Głogowski (PO) zwrócił się z wnioskiem o przesunięcie terminu rozpatrzenia przez komisję wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu i wyrażenie zgody na tymczasowy areszt dla Stanisława Gawłowskiego (PO). Komisja wniosek oddaliła.

– Proszę w imieniu grupy posłów o rozważenie, czy nie byłoby zasadne przesunięcie terminu posiedzenia komisji – powiedział Głogowski na początku posiedzenia. Przypomniał, że z podobną prośbą zwrócił się w środę do szefa komisji Włodzimierza Bernackiego (PiS) sam Gawłowski, uzasadniając to faktem, iż nie otrzymał w odpowiednim terminie dokumentów prokuratury w jego sprawie.

Bernacki uznał wniosek Gawłowskiego za bezzasadny. Według niego poseł PO wcześniej dwukrotnie odmówił przyjęcia dokumentów z prokuratury. Raz miał to zrobić kiedy próbowano dostarczyć je na jego adres domowy, drugi raz – na adres jego biura poselskiego. Następnie szef komisji poddał wniosek Głogowskiego pod głosowanie. Większość posłów opowiedziała się przeciwko.


Sejmowa komisja zajmie się w czwartek wnioskiem o uchylenie immunitetu Gawłowskiemu

Prokuratura: wniosek - zasadny

Zastosowanie wobec Stanisława Gawłowskiego (PO) środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu jest zasadny; istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych mu czynów – powiedziała podczas czwartkowego posiedzenia komisji regulaminowej przedstawicielka prokuratury.

Prokurator prezentująca wniosek przypomniała, że Gawłowski otrzymał już wiosną tego roku pięć zarzutów, w tym część o charakterze korupcyjnym, a czwartkowe posiedzenie komisji dotyczy ewentualnego postawienia mu dwóch nowych zarzutów: kolejnego korupcyjnego oraz prania brudnych pieniędzy.

– W toku śledztwa przeprowadzonego przez Zachodniopomorski Departament ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej cztery różne składy sądów orzekających: rejonowego, okręgowego i apelacyjnego w Szczecinie, rozpoznające wnioski prokuratora o stosowanie i przedłużenie stosowania wobec Stanisława Gawłowskiego tymczasowego aresztowania uznały, że zgromadzony dotychczas w toku śledztwa materiał dowodowy wskazuje na uzasadnione duże prawdopodobieństwo popełnienia przez Stanisława Gawłowskiego zarzucanych mu czynów – podkreśliła przedstawicielka prokuratury.

Nowe zarzuty związane są z apartamentem w Chorwacji, który – według prokuratury – Gawłowski miał przyjąć jako łapówkę od kołobrzeskiego biznesmena Bogdana K. W zamian miał oferować "przychylność, poparcie i pomoc" m.in. w kontaktach biznesmena z przedstawicielami Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, organizującymi wielomilionowe przetargi. Gawłowski miał też przyjąć od Bogdana K. 100 tys. zł łapówki. Obecny poseł był w tym czasie sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska za rządów PO-PSL.

Według prokuratury, Gawłowski miał też wspólnie z innymi osobami podejmować czynności, które utrudniłyby ustalenie pochodzenia nieruchomości w Chorwacji. Jak podali śledczy, razem z innymi „ustalonymi osobami” zorganizował fikcyjną umowę sprzedaży apartamentu. Dokumenty dotyczące jego zakupu znaleziono w grudniu 2017 r. podczas przeszukania domu posła PO.


Głosowanie ws. immunitetu Stanisława Gawłowskiego po wakacjach

PO: zarzuty – lipne

– Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu i zgodę na tymczasowy areszt dla Stanisława Gawłowskiego (PO) ma charakter polityczny, a formułowane wobec niego zarzuty są „lipne” – ocenił poseł PO Robert Kropiwnicki.

Poseł PO Robert Kropiwnicki przypomniał, że sprawą zajmowały się już w tym roku sądy, które decydowały w sprawie zastosowaniu wobec Gawłowskiego aresztu, a następnie o tym, że może opuścić areszt za kaucją.

– Często słyszę taką frazę: „żeby poseł Gawłowski jak każdy obywatel...”, tylko jak każdemu obywatelowi sąd mówi, że sprawa się nie nadaje do aresztu, to się sprawa kończy, a w przypadku posła Gawłowskiego, sprawa wraca. A wraca, dlatego, że jest posłem, politykiem i dlatego prokuratura polityczna niestety próbuje się ciągle w tej sprawie odgrywać – przekonywał Kropiwnicki.


Kopcińska: PO broniąc Gawłowskiego upolitycznia jego sprawę

Kolejne zarzuty

Nowe zarzuty dla Gawłowskiego związane są z apartamentem w Chorwacji, który według prokuratury, Gawłowski miał przyjąć jako łapówkę od kołobrzeskiego biznesmena Bogdana K. W zamian miał oferować „przychylność, poparcie i pomoc” m.in. w kontaktach biznesmena z przedstawicielami Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, organizującymi wielomilionowe przetargi. Gawłowski miał też przyjąć od Bogdana K. 100 tys. zł łapówki. Obecny poseł był w tym czasie sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska za rządów PO-PSL.

Według prokuratury, Gawłowski miał też wspólnie z innymi osobami podejmować czynności, które utrudniłyby ustalenie pochodzenia nieruchomości w Chorwacji. Jak podali śledczy, razem z innymi „ustalonymi osobami” zorganizował fikcyjną umowę sprzedaży apartamentu. Dokumenty dotyczące jego zakupu znaleziono w grudniu 2017 r. podczas przeszukania domu posła PO.


Sejm wyraził zgodę na zatrzymanie i areszt dla Stanisława GawłowskiegoZłóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej