Wystawa po 100 latach od zwolnienia marszałka Piłsudskiego z twierdzy magdeburskiej

W niemieckim Magdeburgu otwarto wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. To miejsce szczególne także dla historii Polski, bo to właśnie tam przez półtora roku był więziony marszałek.

Popiersie marszałka Piłsudskiego w Brukseli. „Symbol zwycięstwa i odzyskanej wolności”

W Brukseli na terenie ambasady RP w Królestwie Belgii odsłonięto popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości to element obchodów 100....

zobacz więcej

8 listopada 1918 r. na terenie twierdzy magdeburskiej pojawili się hrabia Kessler i rotmistrz Paul van Giilpen. Przyjechali oni do Magdeburga, aby uwolnić z aresztu więźnia Józefa Piłsudskiego.

Marszałek 9 listopada wsiadł do pociągu w Berlinie na dworcu Friedrichstraße i udał się do Polski.

– To jest właśnie interesujący temat dla nas, magdeburczyków i dla naszego stowarzyszenia konserwacji twierdzy magdeburskiej, żeby zająć się tym przy okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i żeby w ten sposób zaznajomić mieszkańców miasta i całych Niemiec z tą historią – powiedział przedstawiciel rekonstrukcji Twierdzy Magdeburskiej Ruediger Stefanek.

– To dla nas bardzo istotne zadanie, które sobie postawiliśmy. Piłsudski jest, względnie był do tej pory w Niemczech postacią mało znaną. To oczywiście kwestia zaszłości historycznych – wojny, podziału Niemiec na RFN i NRD – wyjaśnił Stefanek.


banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:
Zobacz więcej