RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Światowe Forum Gospodarcze chwali rozwój ekonomiczny Polski

Polskie PKB zwiększyło się ponad dwa razy od początku lat 90. (fot. REUTERS/Stringer)

Polska jest jedną z najbardziej imponujących historii sukcesu gospodarczego i wiele przesłanek wskazuje, że także w następnych latach pozostanie rynkiem wartym uwagi – czytamy na stronie Światowego Forum Gospodarczego. Raport WEF został przygotowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Schetyna chwali sytuację gospodarczą w Polsce. „Jest bardzo dobra”

Dzisiaj jest bardzo dobra sytuacja gospodarcza wynikająca ze światowej koniunktury– powiedział w „Salonie politycznym Trójki” przewodniczący PO...

zobacz więcej

„Podczas gdy kraj upamiętnia w listopadzie 2018 r. setną rocznicę niepodległości, jest wiele powodów do świętowania. Polskie PKB zwiększyło się ponad dwa razy od początku lat 90. Dzięki sile bolesnych reform oraz wejściu do Unii Europejskiej w 2004 r. Polska doświadcza nieprzerwanego wzrostu, od ponad ćwierćwiecza notując znaczące wyniki nawet w czasie kryzysu gospodarczego” – napisali autorzy artykułu: Kornel Koronowski, dyrektor w spółce Boryszew Energy, a takżę Vijay Raju, szef działu strategii w WEF.

Światowe Forum Gospodarcze jest najbardziej znane z organizacji dorocznego forum biznesowego w Davos w Szwajcarii.

Jako powody do optymizmu w kwestii przyszłości polskiej gospodarki wymienili oni pięć głównych czynników: podejmowane przez państwo reformy i inicjatywy, panującą w Polsce kulturę przedsiębiorczości i innowacji, środowisko sprzyjające powstawaniu start-upów, niskie bezrobocie oraz wysokie kompetencje, zwłaszcza w dziedzinie nowoczesnych technologii, a także współpracę w dziedzinie innowacji między dużymi przedsiębiorstwami.

Autorzy tekstu podkreślają, że reformy podjęte w trakcie transformacji gospodarczej i dobre wykorzystanie członkostwa w Unii Europejskiej przyczyniły się do tego, że Polska stała się bardziej przyjaznym biznesowi krajem.

Wskazują też, że państwowa instytucja – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – jest jednym z najważniejszych graczy na rynku innowacji i że dobrze wypełnia swoją rolę.

Premier: Nasi partnerzy zazdroszczą nam wzrostu gospodarczego

Odebrałem kilka gratulacji i od pana premiera Litwy, i od przyjaciół z Węgier, i ze Słowacji, którzy zazdroszczą nam naszego wzrostu gospodarczego...

zobacz więcej

Jako przykład kultury przedsiębiorczości i innowacji wskazują rozwój sektora gier komputerowych, który nie miał wielkich tradycji w Polsce, tymczasem w ostatnich latach stał się jednym z jej znaków rozpoznawczych.

Zwracają także uwagę, że dzięki przyjaznemu środowisku dla start-upów Polska ma najwyższy w Europie odsetek przedsiębiorstw zatrudniających nie więcej niż dziewięciu pracowników, a historie sukcesu jednych inspirują kolejnych młodych przedsiębiorców.

„Wyniki testów PISA (program międzynarodowej oceny uczniów) pokazują, że wzrost jakości nauczania w Polsce w ostatniej dekadzie był jednym z najszybszych w krajach OECD” – piszą Koronowski i Raju.

Podkreślają oni w szczególności postęp, który nastąpił w naukach ścisłych, dzięki którym polscy programiści znajdują się na trzecim miejscu w światowych rankingach.

Wreszcie wskazują oni na współpracę polskich przedsiębiorstw w dziedzinie innowacji, czego przykładem jest stworzenie systemu płatności mobilnych BLIK przez sześć głównych polskich banków.

Przy wszystkich tych optymistycznych przesłankach Koronowski i Raju wskazują też na wyzwania. To przede wszystkim fatalny stan powietrza w Polsce, będący efektem przestarzałych systemów ogrzewania, dużego ruchu drogowego i nadmiernej zależności od węgla. Innym wyzwaniem jest deficyt wykwalifikowanej siły roboczej, który powoduje wzrost płac, co jest hamulcem dla rozwoju startu-upów tracących pracowników na rzecz międzynarodowych korporacji.

Autorzy raportu uważają, że Polska powinna coraz bardziej stawać się gospodarką opartą na innowacjach, badaniach i rozwoju, a nie tylko na produkcji. „Ale uważamy, że Polska ma żywotność, energię i ambicję, by osiągać pożądane zmiany i przetransformować się w gospodarkę innowacyjną” – konkludują.

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100


banner

źródło:

Zobacz więcej