Snajper polował na premiera Hiszpanii. W domu miał istny arsenał

W domu mężczyzny znaleziono kilkanaście sztuk broni palnej (fot. PAP/EPA/Mossos d'Esquadra HANDOUT)

Funkcjonariusze katalońskiej policji Mossos d'Esquadra ujęli mężczyznę, który planował zamach na premiera Hiszpanii Pedro Sancheza. Według ustaleń mediów Manuel M.S. jest „wyspecjalizowanym snajperem”.

Lubił pokera, robił duże interesy. Kim był 64-letni snajper z Las Vegas?

Świat pyta, kim był Stephen Paddock – sprawca niedzielnej masakry w Las Vegas. Wkrótce po niej przyznało się do niego tzw. Państwo Islamskie. FBI...

zobacz więcej

Lokalne media poinformowały, że zatrzymanie mężczyzny, który zamierzał zabić premiera socjalistycznego rządu, miało miejsce 18 września w położonej pod Barceloną miejscowości Terrassa.

Według „El Mundo” ujęty przez policję 63-letni mężczyzna miał w swoim domu 16 rodzajów broni palnej, w tym modele używane przez snajperów. Aresztowany mężczyzna był w przeszłości pracownikiem agencji ochrony. Dziennikarze określają go mianem „wyspecjalizowanego snajpera” i „radykała”.

Chwalił się w internecie

Zamiar dokonania zamachu na premiera zatrzymany Manuel M.S. ujawnił podczas jednej z rozmów za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. W czacie brało udział sześć innych osób. Głównym motywem planowanego zamachu na premiera Sancheza były uruchomione przez niego działania służące ekshumacji Francisco Franco. Manuel M.S. jest przeciwnikiem przeniesienia zwłok generała poza mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej w Dolinie Poległych.

Rządzący od czerwca Hiszpanią socjaliści uznają przeniesienie generała za jeden ze swoich priorytetów. Według premiera pozostawanie na terenie mauzoleum w Dolinie Poległych ciała dyktatora, który zapoczątkował wojnę domową z lat 1936-39, uwłacza pamięci ofiar tego konfliktu.

W środę premier Sanchez ogłosił, że pomimo przedłużającej się procedury administracyjnej jego gabinet zamierza przeprowadzić ekshumację Franco. Dodał, że przeniesienie ciała generała do nowego miejsca spoczynku może nastąpić w 2019 r.

Główny problem w procedurze ekshumacji Franco stanowi opór rodziny zmarłego w 1975 r. generała. Zgodziła się ona na ponowny pochówek, ale pod pewnymi warunkami, wskazując na nowe miejsce spoczynku madrycką katedrę Almudena.

Potomkowie Franco, którzy oskarżają Sancheza o rewanżyzm, zażądali też organizacji pogrzebu z honorami państwowymi. Rząd nie chce przystać na te warunki.

31 października grób Franco w bazylice w Dolinie Poległych został pomalowany czerwoną farbą przez pochodzącego z miasta La Coruna artystę plastyka. Po zatrzymaniu przez strażników mężczyzna wykrzykiwał hasła przeciwko generałowi Franco. Twierdził też, że jego akcja „służy pojednaniu Hiszpanów”.

Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej